Süleymaniye Kütüphanesinde Hamidiye 00011 ve Fatih 00013 envanter numaralı Kur'an-ı Kerimlerdeki tezhip özellikleri
Illumination features in the Qur'ans with inventory numbers Hamidiye 00011 and Fatih 00013 in Süleymaniye Library
  1. Tez No: 1008709
  2. Yazar: YAKUP ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. AYSEN SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, El Sanatları, Fine Arts, Crafts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
İslâm kültür ve medeniyetinde el yazması Kur'an-ı Kerimler; hat, tezhip ve cilt sanatları bakımından büyük bir öneme sahiptir. Bu eserler, hem sanatsal hem de kültürel değerleriyle geçmişten günümüze ışık tutan önemli miraslardır. Bu çalışma, Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan Hamidiye 00011 ve Fatih 00013 envanter numaralı Kur'an-ı Kerimleri kapsamaktadır. Eserlerin seçilmesinde, ketebe kaydına sahip olmaları, tezhip bezemelerinin zenginliği ve daha önce çalışılmamış olmaları etkili olmuştur. Araştırmanın amacı, bu iki Mushaf-ı Şerif'in tezhip dilini çözümleyerek Devr-i Hamidi dönemine ait üslup, teknik ve estetik özellikleri ortaya koymaktır. Çalışma, tarama modelinde betimsel bir araştırma olarak yürütülmüş, üslup analizi, desen, renk ve kompozisyon açısından incelenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen Mushaf-ı Şeriflerde tezhip uygulamalarının; serlavha, sûrebaşları, gül ve durak bezemelerinde klasik tezhip anlayışı doğrultusunda uygulandığı, hatayi gurubu motifler ve simetri esaslı kompozisyonların belirleyici olduğu görülmektedir. Bu yönüyle araştırmanın, Osmanlı Dönemi tezhip sanatının geç dönem örneklerini belgelemek suretiyle yazma eserlerin korunmasına katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Islamic culture and civilization, handwritten copies of the Qur'an hold great importance in terms of calligraphy, illumination, and bookbinding. These works are significant legacies that shed light on the past and present with their artistic and cultural value. This study focuses on the two Qur'ans in the Süleymaniye Manuscript Library, with inventory numbers Hamidiye 00011 and Fatih 00013. The selection of these works was influenced by their colophon, the richness of their illumination decorations, and the fact that they had not been previously studied. The aim of this research is to analyze the illumination style of these two Qur'ans and reveal the stylistic, material, technical, and aesthetic characteristics of the Hamidid period. The study was conducted as a descriptive research using a survey model, examining style analysis, patterns, colors, and composition. The illumination applications in the Qur'ans examined within the scope of this study; It is observed that the classical understanding of illumination is applied in the headings, surah headings, rose and pause decorations, and that hatayi group motifs and symmetry-based compositions are decisive. In this respect, it is foreseen that the research will contribute to the preservation of manuscripts by documenting late period examples of Ottoman-era illumination art.