Short-term influences of the directional visuomotor practices on the mental number line and the mental time line: Ordinality versus cardinality
Yönsel görsel-motor alıştırmaların zihinsel sayı dizisi ve zihinsel zaman dizisi üzerindeki kısa süreli etkileri: Sıralılık mı sayısallık mı?
  1. Tez No: 1008719
  2. Yazar: MELİKE KAYAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE BULUT KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
SNARC (Spatial-Numerical Association of Response Codes) etkisi, küçük sayılara sol, büyük sayılara sağ ile daha hızlı tepki verilmesi eğilimini tanımlar ve bu durum, soldan sağa uzanan bir Zihinsel Sayı Doğrusu (MNL) varlığına işaret eder. Benzer şekilde, geçmişin sola, geleceğin sağa yerleştirildiği mekânsal bir zaman temsili Zihinsel Zaman Çizgisi (MTL) olarak adlandırılır. Bu tezde, kısa süreli görsel-motor alıştırmaların (kardinal: büyüklük temelli; ordinal: sıra temelli) soldan sağa veya sağdan sola yönlerde uygulanmasının, MNL ve MTL üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmaya katılan 164 Türk üniversite öğrencisi, yönsel görsel-motor uygulamaların ardından ya bir büyüklük sınıflandırma (BS) görevini (SNARC/MNL testi) ya da bir zaman sınıflandırma (ZS) görevini (MTL testi) tamamlamıştır. BS görevinde SNARC etkisi yalnızca uyumsuz blokla başlandığında ortaya çıkmıştır. ZS görevinde ise dört yönlü bir etkileşim, yönsel etkilerin yalnızca ordinal görsel-motor koşulunda ve görev sırasına bağlı olarak belirdiğini göstermiştir. Sonuçlar, kısa süreli görsel-motor deneyimlerin sayı ve zamanın mekânsal temsillerini etkileyebildiğini, ancak bu etkinin yönlülükten çok uygulama türü ve görev sırasına bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, SNARC ve MTL etkilerinin evrensel ve sabit değil, kültür, görev talepleri ve bedensel deneyimlerle şekillenen esnek yapılar olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The Spatial-Numerical Association of Response Codes (SNARC) effect refers to the tendency to respond faster with the left side to smaller numbers and with the right side to larger numbers, suggesting the existence of a Mental Number Line (MNL) oriented from left to right. Similarly, the Mental Time Line (MTL) reflects the spatial mapping of temporal concepts, where past is associated with the left and future with the right. This thesis investigated whether short-term visuomotor practices—cardinal (magnitude-based) or ordinal (sequence-based) tasks performed in left-to-right (LR) or right-to-left (RL) directions—can transiently shape these spatial associations. A total of 164 Turkish participants were randomly assigned to perform directional visuomotor exercises followed by either a magnitude classification task (MC, testing SNARC/MNL) or a time classification task (TC, testing MTL). In the MC task, a SNARC effect emerged only when participants began with the incompatible block, regardless of training type. In the TC task, a four-way interaction revealed that directional influences appeared exclusively in the ordinal visuomotor condition and depended on task order. These findings indicate that short-term visuomotor experiences can bias spatial-numerical and spatial-temporal processing, yet such effects are fragile, context-sensitive, and shaped more by the type and sequence of practice than by spatial direction alone. The study contributes to evidence that SNARC and MTL are not fixed universal mappings, but flexible constructs shaped by culture, task demands, and embodied experiences.