İnme hastalarında tip-2 diyabetin bakım bağımlılığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of type-2 diabetes on care dependence in stroke patients
- Tez No: 1008726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DEDEOĞLU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, inmeli bireylerde tip 2 diyabet hastalığının bireylerin bakım bağımlılığı durumu üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla planlandı. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak tasarlanan bu araştırma, toplam 186 hasta ile yürütüldü. Araştırmanın evrenini, İstanbul Avrupa yakasındaki bir eğitim ve araştırma hastanesinin Nöroloji Yoğun Bakımı biriminde Mayıs- Aralık 2024 tarihleri arasında yatışı olan ve inme tanısı almış 190 hasta oluşturdu. Araştırma verileri; Hasta Bilgi Tanıtım Formu, Kan Glikozu Ölçüm Formu, Bakım Bağımlılığı Ölçeği kullanılarak toplandı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p<0.05 düzeyinde değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %46,8'i kadın, %53,2'si erkektir; yaş ortalaması 66,46±16,43'tür. Katılımcıların %40,2'sinde tip 2 diyabet tanısı bulunmaktadır. Diyabet varlığına göre bakım bağımlılığı düzeylerinde anlamlı farklılık saptanmamış, ancak HbA1c değerleri ile Bakım Bağımlılığı Ölçeği toplam puanları arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur (r=-0,423; p=0,001). HbA1c düzeyi arttıkça bakım bağımlılığı düzeyinin de arttığı bulundu. Sonuçlar: İnme hastalarında glisemik kontrolün yetersizliği, bakım bağımlılığını artırmaktadır. Diyabetli inme hastalarında öz-yönetim becerilerini destekleyecek eğitim ve dijital takip sistemlerinin kullanılması, bakım bağımlılığını azaltmada önemli olabilir. Bu doğrultuda hemşirelik bakımında bireye özgü planlama, yakın takip ve danışmanlık uygulamalarına öncelik verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to evaluate the effects of type 2 diabetes on the care dependency status of individuals with stroke. Method: Designed as a descriptive and cross-sectional study, this research was conducted with a total of 186 patients. The study population consisted of patients who were admitted to the Neurology Intensive Care Unit of an education and research hospital in the European side of Istanbul between May and December 2024 and who had been diagnosed with stroke. Research data were collected using the Patient Information Form, Blood Glucose Measurement Form, and Care Dependency Scale. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) was used for statistical analysis of the findings obtained in the study. The results were evaluated at a 95% confidence interval and a significance level of p<0.05. Results: 46.8% of the patients were female and 53.2% were male; the mean age was 66.46±16.43. 40.2% of the participants had a diagnosis of type 2 diabetes. No significant difference was found in the level of care dependency based on the presence of diabetes, but a negative correlation was found between HbA1c values and the total scores of the Care Dependency Scale (r=-0.423; p=0.001). It was found that as the HbA1c level increased, the level of care dependency also increased. Conclusion: Inadequate glycemic control in stroke patients increases care dependency. The use of education and digital monitoring systems that support self-management skills in diabetic stroke patients may be important in reducing care dependency. In this regard, priority should be given to individualized planning, close monitoring, and counseling in nursing care.