Baz ve HTS verilerinin ceza muhakemesinde kullanılması
Use of HTS data and base station in criminal proceedings
- Tez No: 1008730
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KIZILSÜMER ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada hızla gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızın her alanında dijital verilerin yer almasıyla birlikte dijital verilerin kavramsallaştırılarak gerekli yasal düzenlemeler yapılması yoluna gidilmiştir. Yirminci yüzyılla birlikte hayatımıza dahil olan teknolojik araç kapsamında bilgisayarlar, hayatımızı her geçen gün daha kolay hale getiren vasıtalar haline gelmiştir. Ayrıca, mobil haberleşme aracı olan telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte hukuksal olarak yeni kavramlar ve yeni delil çeşitleri de hayatımıza dahil olmuştur. Bir bakıma teknolojik vasıtalar günlük yaşamı, bilgiye ulaşımı ve daha pek çok şeyi kolaylaştırsa da bir noktada da çok büyük risk alanına dahil etmiştir. Suç tiplerinin neredeyse tümü dijital materyaller ile işlenmeye elverişli hale gelmiştir. Bu nedenle dijital deliller uygulamada pek çok kez karşımıza çıkmaktadır ancak bunların saklanması, tahrifindeki kolaylık dikkate alındığında delillerin güvenilirliği, doğrudanlığı ve somut ulaşılabilir olması gibi meselelerde teknik sorunlara sebebiyet vermiştir. Suç tiplerinin neredeyse tümü dijital materyaller ile işlenmeye elverişli hale gelmesi sebebiyle dijital deliller uygulamada pek çok kez karşımıza çıkmaktadırlar. Ancak bunların saklanması, tahrif edilmelerinin kolay olası dikkate alındığında delillerin güvenilirliği, doğrudanlığı ve somut ulaşılabilir olmaları gibi meselelere ilişkin çeşitli teknik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Tez çalışmamızda bu nedenle birinci bölümünde“Deliller”başlığı altında dijital delilleri açıklayacağız. Dijital delil kavramının ne olduğunu irdeleyip elde edilme yöntemlerini, klasik delil ile arasındaki farkları, ceza muhakemesi hukuku kapsamında dijital delillerin yeri gibi konuları değerlendirmeye çalışacağız. Tez çalışmamızın ikinci bölümünde birçok ceza yargılamasına konu olan ve savunma makamınca sık sık değinilen“alibi”kavramına ve bununla ilişkili olarak ispat yükü meselesine ayrıca Ceza Muhakemesi kapsamında ispat yükünün kimde, zamanına ilişkin açıklamalarda bulunacağız. Tez konumuzun asıl irdeleneceği kavramsal konu olan son bölümde yer alacak olan HTS (historical traffic system) verilerinin ceza hukukumuzdaki yerini, HTS verilerinin elde edilişi, yargı kararlarında HTS verilerinin önemi, HTS verilerinin tek başına hükme esas alınıp alınamayacağını yargı kararları ışığında değerlendireceğiz. Keza Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun himayesinde tutulan HTS verilerine ait baz istasyonlarının sinyal almaları, kaç metrede bir baz istasyonunun bulunduğu, HTS verilerinde bir sapmanın hangi sebeplerle yaşanacağı ve bu hususta neleri göz önüne almamız gerektiğine dair pek çok soruyu tezimizde irdeleyip bu hususta gerekli hukuki ve teknik terimlerle beraber açıklayarak HTS ve Baz istasyonu kavramlarını anlaşılabilir kılmaya çalışacağız. Ayrıca yine GPRS ne olduğunu, GPRS internet akışına ilişkin verilerin ne şekilde saklandığını, yasal mevzuat kapsamındaki yerine değinerek GPRS verilerine dayalı olarak tam bir kanaate ulaşabilmenin mümkün olup olmadığı konusunu irdelemeye çalışacağız. Çalışmamızın baştan sona kavranabilmesi adına sonuç kısmımızda Ceza Muhakemesinde ve ceza yargılamalarında HTS verilerinin ne denli önemli olduğuna ilişkin teorik tartışmaları ele alıp kendi görüşümüzü beyan edeceğiz. Bu çalışma ile temel amaçladığımız, tahkikat aşamasında pek çok kez HTS verileriyle bir noktada şüpheye yer bırakan kısımların çözümlenerek sabit bir görüşe varılmasını sağlayabilmektir. Ülkemizdeki ceza yargılamalarının sorunu kapsamında en çok dikkat çeken husus HTS verileridir. Keza bir yargılamada failin orada bulunmadığı halde sinyalinin olay yerinde çıkmasıyla çoğu dava konusu olayda mağduriyetler yaşanabileceği gibi yine bir kişinin dava konusu olay mahallinde bulunmasına rağmen“ben orada değildim”savunması ile orada olmadığına kanaatte getirilebilmektedir. Gerçekten bir kişinin“nerede”“ne zaman”“hangi zaman aralığında”gibi sorulara verilecek cevapların varlığı ve bu cevapların ispatıyla ilgili tam bir kanaat edinilebilecek nitelikte olup olmadığına yönelik açıklamaları ve tartışmaları çalışmamızla ele alacağız.
Özet (Çeviri)
With the rapidly advancing technology around the world, digital data have increasingly become an integral part of every aspect of our lives. In response, these data have been conceptually defined and subjected to legal regulation within the framework of law. Entering human life in the twentieth century, computers have evolved into indispensable tools that continuously simplify daily activities. Likewise, the widespread use of mobile communication devices such as phones has introduced new legal concepts and new categories of evidence into the judicial process. While technological tools have undoubtedly facilitated access to information and improved daily life, they have also expanded the domain of potential risks. Nearly all types of crimes can now be committed through digital means, which makes digital evidence a frequent feature in judicial proceedings. However, given the ease with which such evidence can be stored or tampered with, significant technical challenges have emerged regarding the reliability, directness, and accessibility of digital evidence. For this reason, the first chapter of this thesis will be devoted to the topic of“Evidence”, with particular emphasis on digital evidence. The concept and definition of digital evidence, its methods of acquisition, its differences from traditional evidence, and its position within the framework of criminal procedure law will be examined in detail. In the second chapter, attention will be directed toward the concept of“alibi”, which has been frequently invoked in judicial proceedings and defense arguments, along with the related issue of burden of proof. This section will discuss who bears the burden of proof and at what stage, within the context of criminal procedure.The third and main chapter—which constitutes the conceptual core of this study—will focus on the role of HTS (Historical Traffic System) data in criminal law. The study will examine the acquisition process of HTS data, its evidentiary value in judicial decisions, and whether such data alone can constitute sufficient grounds for a conviction. In addition, the technical and legal aspects of HTS data stored under the authority of the Information and Communication Technologies Authority (BTK) will be analyzed, including the operation of base stations, their signal ranges, the spatial distribution of stations, and the potential causes and implications of signal deviations. Furthermore, the study will seek to elucidate the concepts of HTS and base stations in comprehensible legal and technical terms. The chapter will also explore GPRS data— its definition, the storage and regulation of internet traffic records, and whether such data can form a conclusive basis for judgment within the legal framework. Finally, the conclusion will synthesize the findings of the research, evaluating the theoretical debates concerning the significance of HTS data in criminal investigations and prosecutions. The author's own perspective will be presented regarding the evidentiary strength and probative value of such data. The primary objective of this research is to address and resolve the uncertainties surrounding the interpretation of HTS records frequently encountered during investigative and prosecutorial stages. In contemporary Turkish criminal proceedings, one of the most problematic issues concerns the use of HTS data. It is not uncommon for individuals to face wrongful accusations when their phone signals appear at a crime scene despite their physical absence. Conversely, there are also instances where suspects successfully claim“I was not there”despite evidence suggesting their presence. Therefore, this study seeks to answer crucial questions such as“where,”“when,”and“within what time interval”a person was located, and whether it is possible to reach a reliable conclusion through the analysis of such data. Through this inquiry, the study aims to contribute both theoretically and practically to the understanding of HTS evidence in criminal law.