Obeziteli fertil çağdaki kadın hastalarda vücut kompozisyonu analizinin hormon profiline etkisi
The effect of body composition analysis on the hormonal profile in women of reproductive age with obesity
- Tez No: 945687
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAY AKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Obezite, sağlık üzerine pek çok etkisi olan, global pandemi sıklığına erişmiş, kronik bir hastalıktır. Bu etkilerden biri de hormon profili üzerinedir. Adipoz dokunun hormon profili üzerine etkisi detaylı olarak araştırılmış olmasına rağmen, yağsız dokuyla ilgili vücut kompozisyonu parametrelerinin hormon profiline etkileriyle ilgili ulusal veri sınırlıdır. Bu nedenle bu çalışmada; obezitesi olan, fertil çağdaki kadın hastalarda vücut kompozisyon parametreleri ile hormon profili arasındaki ilişkinin araştırılması ve böylece obezite yönetiminde bireyselleştirilmiş yaklaşımlara katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi' ne Haziran 2021- Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran, dahil etme ve hariç tutma kriterlerini karşılayan, 18-54 yaş arası, toplam 97 kadın hasta dahil edildi. Hastaların yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi (BÇ), kronik hastalık durumu, biyoimpedans analiz (BIA) sonuçları ve hormon profili sonuçları kaydedildi. BIA verilerinden iskelet kas kütlesi (SMM= Skeletal Muscle Mass Index) ve yağsız vücut kütlesi (FFM=Fat Free Mass) ile (SMMI=SMM/boy²) formulüyle hesaplanan iskelet kas kütlesi indeksi (Smooth muscle mass index=SMMI) kullanıldı. Hormon profili olarak; östradiol (E2), progesteron, luteinize edici hormon (LH), folikül stimülan hormon (FSH), serbest T4, tiroid stimülan hormon (TSH), total testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S), kortizol, 25-hidroksi vitamin D, insülin ve prolaktin düzeyleri kullanıldı. SMMI medyan değeri baz alınarak hastalar iki gruba ayrıldı. Her iki grup obezite evrelerine göre sınıflandı. Tüm gruplarda vücut kompozisyonu parametreleriyle hormon profilinin ilişkisi SPSS istatistiksel analiz yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 97 kadın hasta dahil edildi. Ortalama yaş 35.4±9.1 yıl, boy ortalaması 1.6 ± 0.1 m, kilo ortalaması 97.7 ± 17.9 kg, BÇ ortalaması 109.5 ± 14.1 cm, VKİ 38.0 ± 6.6 kg/m² saptandı. SMM değerinin ortalaması 29.6 ± 4.0 kg, SMMI değerinin ortalaması 11.6 ± 1.4 kg/m² ve median değeri 11.5 kg/m² idi. SMMI0.05) farklılık göstermedi. SMMI≥11.5 olan grupta kilo, VKİ değeri, bel çevresi, yağsız kütle, obezite evresi ve kronik hastalık oranı SMMI0.05) farklılık göstermedi. Sonuç: Çalışmamız; obeziteli fertil çağdaki kadın bireylerde vücut kompozisyonunun, özellikle iskelet kası kütlesi ve SMMI değerinin, hormonal profil üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Total testosteron ve insülin gibi anabolik etkili hormonların artması, bu bireylerde kas kütlesinin korunmasına katkı sağlarken, serbest T4 gibi hormonların düşük düzeyleri ilerleyen dönemlerde kas fonksiyonlarının izlenmesi açısından önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sonuçlar, obeziteli kadın hastalarda bireyselleştirilmiş yaklaşımlar geliştirilmesi ve SMMI gibi vücut kompozisyon parametrelerinin klinik kararlarda dikkate alınması gereğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is a chronic disease with numerous health implications and has reached the prevalence of a global pandemic. One of its significant effects is on the hormonal profile. Although the influence of adipose tissue on hormonal regulation has been extensively studied, there is limited national data regarding the impact of lean body mass-related body composition parameters on hormonal profiles. Therefore, this study aims to investigate the relationship between body composition parameters and hormonal profiles in reproductive-age women with obesity, with the goal of contributing to the development of individualized approaches in obesity management. Materials and Methods: A total of 97 female patients aged 18–54 years, who applied to the Obesity Center at Istanbul Training and Research Hospital between June 2021 and June 2024 and met the inclusion and exclusion criteria, were enrolled in the study. Patients' age, height, weight, body mass index (BMI), waist circumference (WC), presence of chronic diseases, bioelectrical impedance analysis (BIA) results, and hormonal profile results were recorded. From the BIA data, skeletal muscle mass (SMM), fat-free mass (FFM), and skeletal muscle mass index (SMMI = SMM/height²) were calculated and used as indicators of lean body composition. The hormonal profile included the measurement of estradiol (E2), progesterone, luteinizing hormone (LH), follicle-stimulating hormone (FSH), free T4 (fT4), thyroid-stimulating hormone (TSH), total testosterone, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEA-S), cortisol, 25-hydroxy vitamin D, insulin, and prolactin levels. Patients were divided into two groups based on the median value of SMMI. Each group was also classified according to obesity stages. The relationship between body composition parameters and hormonal profiles was analyzed using SPSS statistical analysis software. Results: The study included a total of 97 female patients. The mean age was 35.4 ± 9.1 years; mean height was 1.6 ± 0.1 m; mean weight was 97.7 ± 17.9 kg; mean WC was 109.5 ± 14.1 cm; and mean BMI was 38.0 ± 6.6 kg/m². The mean SMM was 29.6 ± 4.0 kg; the mean SMMI was 11.6 ± 1.4 kg/m², with a median of 11.5 kg/m². There were no statistically significant differences (p > 0.05) in age, height, hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), hyperlipidemia (HL), asthma, or other chronic diseases between the groups with SMMI 0.05) between the two groups in terms of TSH, FSH, LH, estrogen, progesterone, cortisol, DHEA-S, 25(OH) vitamin D, or prolactin levels. Conclusion: Our study demonstrates that body composition—particularly skeletal muscle mass and SMMI—is associated with hormonal profiles in reproductive-age women with obesity. Increased levels of anabolic hormones such as total testosterone and insulin may contribute to the preservation of muscle mass in these individuals. In contrast, lower levels of hormones such as free T4 may be a relevant factor for monitoring muscle function in later stages. These findings highlight the importance of incorporating body composition parameters like SMMI into clinical decision-making and underscore the need for individualized approaches in the management of obesity in women.