Turizm destinasyonlarını ziyaret eden turistlerin güvenlik algılamaları: Van örneği
Faith in regional development the importance of tourism: Van example
  1. Tez No: 1008735
  2. Yazar: SAMİ AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlunun tarihsel ölçekte var olan sorunlarından biri olan güvenlik endişesi günümüze kadar önemini koruyan konuların başında gelmektedir. Tarihin hemen her döneminde güvenliğe dair sorunların çözülmesi konusunda farklı yöntem ve teknikler kullanmıştır. Küreselleşmenin de etkisi ile dünyada politik sorunlar başta olmak üzere ekonomik bunalımlar, terör ve terörizm sorunları ülkelerin dolayısıyla da insanların güvenliğini tehdit eden bir durumun ortaya çıkmasını neden olmuştur. Teknolojinin de gelişmesi ile değişim ve dönüşüme uğrayan güvenlik politikaları ülkelerin günün şartlarına ve yeniliklere uyum sağlamaya zorlamıştır. Turizm sektörü bu güvenlik sorunlarından en çok etkilenen alanların başında gelmektedir. Dünya üzerinde farklı coğrafyalarda bulunan farklı iklim ve beşeri özellikteki birçok bölge veya destinasyon turizm faaliyetlerinde önemli bir yere sahip olmakla birlikte farklı ülkelerden yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin Van ilini tercih etmesi halk ve özellikle de bölge esnafı için olumlu olsa da artan destinasyon sayısı ve nüfus artışıyla güvenlik sorunları da baş gösterebilmektedir. Bu araştırmanın amacı Van iline gelen turistlerin Van ilini güvenli bulup bulmadıkları ve tekrar ziyaret etme niyetlerinin olup olamadığı verisi elde edilerek var olan güvenlik sorunlarının çözümü konusunda alınacak tedbirlerin tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Araştırma neticesinde elde edilen veriler mevcut literatürle büyük oranda benzerlik göstermekle birlikte Van ölçeğinde sınır destinasyonlarında güvenlik algısının kültürel, coğrafi ve toplumsal faktörlerle daha karmaşık bir şekilde şekillendiğini ortaya koymaktadır. Van ilini ziyaret eden turistlerin güvenlik algısının genel olarak orta ve yüksek düzeyde olması, destinasyonun geçmişteki güvenlik sorunlarını önemli ölçüde aşmış olduğunu göstermektedir. Ancak bölgesel düzeyde geçmişte yaşanan özellikle de terör tehlikesi ve ulaşım sorunları gibi temel problemlerin algısal kalıntıları hala belirli ölçüde varlığını sürdürdüğünü göstermektedir. Bu minvalde yapılan çalışma, turizm güvenliği literatürüne katkı sunmakta ve destinasyon yönetimi stratejilerinde güvenliğin bütüncül bir unsur olarak değerlendirilmesi gerektiğini bilimsel biçimde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Security concerns, one of the problems that have plagued humanity throughout history, remain one of the most pressing issues to this day. Throughout history, various methods and techniques have been employed to resolve security issues. Partly as a result of globalisation, political issues, economic crises and the problem of terrorism have led to the emergence of a situation that threatens the security of nations and, consequently, of their people. As technology has advanced, security policies have undergone change and transformation, forcing countries to adapt to current conditions and innovations. The tourism sector is one of the sectors most affected by these security issues. Many regions and destinations around the world, located in different geographical areas and characterised by varying climates and cultural features, play a significant role in tourism and welcome both domestic and international visitors from various countries. Although the fact that both domestic and foreign tourists choose to visit Van Province is positive for the local population and, in particular, for local businesses, security issues may also arise due to the increasing number of tourist destinations and population growth. The aim of this study was to gather data on whether tourists visiting Van Province consider the province to be safe and whether they intend to return, with a view to identifying measures to address existing security issues. Whilst the data obtained from the research largely aligns with the existing literature, it reveals that perceptions of safety in border destinations within the Van region are shaped in a more complex manner by cultural, geographical and social factors. The fact that tourists visiting Van Province generally perceive security levels to be moderate to high indicates that the destination has largely overcome its past security issues. However, it shows that the lingering perceptions of fundamental problems experienced in the past at the regional level—particularly the threat of terrorism and transport issues—still persist to a certain extent. This study contributes to the literature on tourism safety and scientifically demonstrates the need to consider safety as an integral component of destination management strategies.