Velîd b. Ukbe'nin hayatı ve siyasi faaliyetleri
The life and political activities of Walîd b. ʿUqba
- Tez No: 1008734
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Biyografi, Sosyoloji, History, Biography, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslâm tarihinin erken döneminde önemli ve tartışmalı şahsiyetlerinden biri olan Velîd b. Ukbe b. Ebî Muayt'ın hayatını ve siyasi faaliyetlerini bütüncül bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, onun nübüvvet döneminden başlayarak Dört Halife ve sonrasında şekillenen siyasi yapı içerisindeki rolü kronolojik bir yaklaşımla ele alınmıştır. Çalışmanın temel kaynağını klasik İslâm tarihi eserleri, rivâyet literatürü ve modern biyografik araştırmalar oluşturmaktadır. Bu kaynaklar karşılaştırmalı yöntemle değerlendirilmiş, Velîd'e dair olumlu ve olumsuz rivâyetlerin tarihsel bağlamı analiz edilmiştir. Velîd b. Ukbe'nin Müslüman oluşu, Mustalikoğulları'na gönderilişi sırasında yaşanan olay ve bu bağlamda Hucurât 6. âyetinin nüzûlüne konu olması, onun biyografisinde dönüm noktası niteliğindedir. Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer dönemlerinde fetih hareketlerinde aktif rol üstlenen Velîd b. Ukbe askerî başarılarıyla ön plana çıkmıştır. O, Hz. Osman döneminde Kûfe valisi olarak görev yapmış, ancak valiliğinin son yıllarında ortaya çıkan uygulamaları ve dönemin siyasi atmosferi sebebiyle görevden alınmıştır. Hz. Ali döneminde muhalif safta yer alan Velîd, Sıffîn sonrası Rakka'ya çekilmiş ve burada vefat etmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuç, Velîd b. Ukbe'nin hem fetihlerdeki katkıları hem de tartışmalı icraatlarıyla, erken dönem İslâm siyaset tarihinde etkili ancak çok yönlü değerlendirilmesi gereken bir figür olduğudur.
Özet (Çeviri)
This study examines the life and political activities of Walīd b. ʿUqba, a prominent and controversial figure of early Islamic history, through a comprehensive chronological approach. The research analyzes his role from the Prophetic period through the era of the Rightly Guided Caliphs. Classical Islamic historical works, biographical literature, and modern academic studies constitute the main sources, which were comparatively evaluated to contextualize both positive and negative reports about him. Walīd's conversion to Islam, his mission to the Mustaliq tribe, and the incident linked to Qur'ān 49:6 form key turning points in his biography. He actively participated in the Muslim conquests during the caliphates of Abū Bakr and ʿUmar. Under ʿUthmān, he served as governor of Kufa, but controversies in the later years of his governorship—combined with the political climate—resulted in his dismissal. During ʿAlī's caliphate, Walīd sided with the opposition, later withdrawing from political life after the Battle of Ṣiffīn and settling in Raqqa, where he died. The study concludes that Walīd b. ʿUqba was a significant yet multifaceted political actor whose contributions to early conquests and involvement in disputed events require nuanced assessment within early Islamic political history.