Gelir dağılımı ve yoksulluk ilişkisi: Seçilmiş OECD ülkeleri için ampirik bir uygulama
The relationship between income distribution and poverty: An empirical application for selected OECD countries
- Tez No: 1008744
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bir ülke ekonomisinde refah düzeyinin değerlendirilmesinde kişi başına düşen gelir seviyesi kadar, bu gelirin toplum kesimleri arasında nasıl paylaşıldığı ve ortaya çıkan yoksulluk düzeyi de temel belirleyiciler arasında yer almaktadır. Gelir dağılımındaki bozulmalar yoksulluğu arttırırken, artan yoksulluk da gelir dağılımındaki eşitsizlikleri derinleştirmektedir. Böylece, iki değişken arasında karşılıklı bir etkileşim ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, gelir dağılımı ile yoksulluk arasındaki ilişkinin tek yönlü değil bütüncül bir çerçevede ele alınması gerekmektedir. Literatürde gelir dağılımı ile yoksulluk arasındaki ilişkiyi inceleyen çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, gelir dağılımı ile yoksulluk arasındaki karşılıklı ilişki hem teorik hem de ampirik açıdan incelenmektedir. Ampirik analizde, 2003–2021 dönemine ait veriler kullanılarak seçilmiş 15 OECD ülkesi için eşanlı panel veri analizi uygulanmıştır. Bu çerçevede kurulan eşanlı denklem sisteminde, birinci denklemde yoksulluk bağımlı değişken olarak ele alınırken ikinci denklemde gelir dağılımı (Gini katsayısı) bağımlı değişken olarak tanımlanmıştır. Modelde ayrıca eğitim harcamaları, vergi hasılatı ve İnsani Gelişme Endeksi kontrol değişkenleri olarak yer almıştır. Elde edilen sonuçlar, seçili OECD ülkelerinde gelir dağılımı ile yoksulluk arasında güçlü ve çift yönlü bir ilişkinin varlığına işaret etmektedir. Gelir dağılımındaki bozulmanın yoksulluk oranını artırdığı; buna karşılık artan yoksulluk düzeylerinin de gelir dağılımı eşitsizliğini derinleştirdiği belirlenmiştir. Bu bulgular, gelir dağılımı eşitsizliği ile yoksulluğun birbirinden bağımsız olmadığını, aksine birbirini besleyen yapısal sorunlar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum, politika tasarımında her iki alanın eş zamanlı ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasını gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In assessing the level of welfare in a country's economy, not only the level of income per capita but also how this income is distributed among different segments of society and the resulting level of poverty constitute fundamental determinants. Deterioration in income distribution increases poverty, while rising poverty further deepens income inequality. Thus, a mutual interaction emerges between these two variables. For this reason, the relationship between income distribution and poverty should not be addressed from a one-sided perspective but rather within a holistic framework. The literature includes numerous studies examining the relationship between income distribution and poverty. In this study, the reciprocal relationship between income distribution and poverty is analyzed both theoretically and empirically. In the empirical analysis, simultaneous panel data analysis is applied to 15 selected OECD countries using data from the 2003–2021 period. Within the framework of the simultaneous equation system constructed, poverty is defined as the dependent variable in the first equation, while income distribution (Gini coefficient) is specified as the dependent variable in the second equation. Education expenditures, tax revenues, and the Human Development Index are included in the model as control variables. The findings indicate the existence of a strong and bidirectional relationship between income distribution and poverty in the selected OECD countries. It is determined that deterioration in income distribution increases the poverty rate; conversely, rising poverty levels further intensify income inequality. These results demonstrate that income inequality and poverty are not independent phenomena but rather structural problems that reinforce one another. This situation necessitates addressing both areas simultaneously and within a comprehensive policy framework.