Koroner arter hastalığının tedavisinde kullanılan minimal invaziv bypass cerrahisi ile stent uygulamalarının maliyet etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the cost-effectiveness of minimally invasive bypass surgery and stent applications in the treatment of coronary artery disease
  1. Tez No: 1008743
  2. Yazar: ORHAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK, PROF. DR. MUSTAFA KÜRŞAT TİGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışması koroner arter hastalığının tedavisinde kullanılan minimal invaziv bypass cerrahisi yöntemi ile stent uygulamaların maliyet-etkililiğini karşılaştırmak amacı ile yapılmaktadır. Gereç ve Yöntem: İzole LAD hastalığında MIDCAB ile ikinci nesil DES uygulanan PCI yöntemlerinin karşılaştırıldığı bu meta-analizde, literatür taraması çok merkezli veri tabanlarında yapılmıştır. Dahil edilen çalışmalar RoB 2 ve NOS ile değerlendirilmiş, analizler R yazılımı ile rastgele etkiler modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Saha çalışması İstanbul'da yürütülen bu kesitsel çalışmada, MIDCAB ve DES uygulanan 72 hastanın maliyet ve etkililik verileri analiz edilmiştir. Doğrudan ve dolaylı maliyetler SGK ve hasta perspektifinden toplanmış; etkililik QALY, yatış süresi ve sosyo-demografik değişkenlerle değerlendirilmiş; analizlerde PSA simülasyonu kullanılmıştır. Bulgular: Hasta perspektifinde aylık ortalama toplam maliyetler stent ve MIDCAB için sırasıyla 9.982,14 TL ve 11.806,67 TL olup anlamlı fark göstermemiştir (p>0,05). SGK perspektifinde stentin ortalama maliyeti 14.067,15 TL iken MIDCAB'ın maliyeti 114.569,69 TL olarak hesaplanmış ve fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001); toplum perspektifinde ise bu değerler sırasıyla 25.828,77 TL ve 126.376,36 TL'dir (p=0,001). Deterministik maliyet-etkililik analizlerinde Almanya QALY değer setine göre stentin SGK perspektifinden maliyet-etkililik oranı 15.544,7 TL/QALY, MIDCAB'ın ise 125.745,0 TL/QALY olarak hesaplanmıştır. İlave maliyet-etkililik oranları (İMEO), tüm perspektiflerde 2025 yılı kişi başı GSYH eşiğinin oldukça üzerinde bulunmuştur. Sonuç Stent uygulaması tüm perspektiflerde daha düşük maliyet ve daha elverişli maliyet-etkililik profili göstermiştir. MIDCAB, yüksek maliyetleri nedeniyle mevcut ödeme istekliliği eşiklerinde SGK ve toplum açısından maliyet-etkili bulunmamıştır. Duyarlılık analizleri, belirsizlik altında dahi stentin baskın strateji olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis study aims to compare the cost-effectiveness of minimally invasive bypass surgery and stent applications used in the treatment of coronary artery disease. Materials and Methods: This meta-analysis comparing MIDCAB and DES-based PCI in isolated LAD disease was conducted via a comprehensive literature search across multiple databases. Included studies were assessed using RoB 2 and NOS tools, and analyses were performed with R software employing a random-effects model; heterogeneity and publication bias were statistically evaluated. The cross-sectional field study, conducted in Istanbul, analyzed cost and effectiveness data of 72 patients undergoing MIDCAB and DES implantation. Direct and indirect costs were collected from both the SGK and patient perspectives. Effectiveness was assessed using QALY and sociodemographic variables; analyses included PSA simulation. Results: From the patient perspective, the mean monthly total costs were 9,982.14 TL for stent and 11,806.67 TL for MIDCAB, with no statistically significant difference between groups (p > 0.05). From the SGK perspective, costs were 14,067.15 TL for stent and 114,569.69 TL for MIDCAB (p = 0.001), while from the societal perspective they were 25,828.77 TL and 126,376.36 TL, respectively (p = 0.001). Deterministic cost-effectiveness analysis using the German QALY value set showed cost-effectiveness ratios of 15,544.7 TL/QALY for stent and 125,745.0 TL/QALY for MIDCAB, with incremental cost-effectiveness ratios exceeding the 2025 GDP per capita threshold across all perspectives. Conclusion : Stent demonstrated lower costs and a more favorable cost-effectiveness profile across all perspectives. Due to its substantially higher costs, MIDCAB was not cost-effective from the Social Security Institution and societal perspectives at prevailing willingness-to-pay thresholds. Sensitivity analyses confirmed stent as the dominant strategy under uncertainty.