Ozonla oksidasyonun tekstil endüstrisi atıksularının arıtılabilirliğine etkisi
Effect of the ozone oxidation on treatability of textile wastewaters
  1. Tez No: 100876
  2. Yazar: YALÇIN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN TALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET OZONLA OKSİDASYONUN TEKSTİL ENDÜSTRİSİ ATIKSULARININ ARITILABİLİRLİĞİNE ETKİSİ Tekstil endüstrisi büyük miktarda su kullanımı ve atıksu üretiminden dolayı çevre açısından en önemli endüstrilerden biridir. Bu nedenle literatürde, en iyi arıtma alternatifine ulaşmak için yapılmış bir çok araştırma vardır. Bu çalışmada tekstil endüstrisi tammlanmış ve farklı proseslerin atıksularına bunların arıtma sistemi bütünündeki antılabilirlik modifikasyonlarım görebilmek amacıyla ozon oksidasyonu uygulanmıştır. Deneysel çalışma üç farklı adımda gerçekleştirilmiştir. Birinci adımda, laboratuar ölçekli bir doldur boşalt aktif çamur sistemi ile zayıf ve kuvvetli atıksulara biyolojik olarak antılabilirlik testi uygulanmıştır. İkinci adımda bu atıksular ozon oksidasyonuna tabi tutulmuş ve daha sonra biyolojik arıtmaya sokulmuşlardır. Son adjpd^ldmyasal arıtma ile KOI' si düşürülen kuvvetli atıksu ozonlandıktan sonra(|biyoljık\arıtmaya tabi tutulmuştur. KOİ, AKM, deterjan ve renk parametreleri giderm*Velffinerinin görülmesi amacıyla her üç sistemde de izlenmiştir. Ozonlama prosesinin arıtma sistemi bütünündeki yerini belirlemek için ünite ünite giderim verimleri değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalar göstermiştir kildüşük KOİ'li atıksular için optimum ozon temas süres|J£0 dakika olup,\çıkış KOPsi F/ M oranın düşük tuttuğundan akt|fssçlSTunf' fbesl^en^^ Bir başkaXdeylşle ozonlama ile KOİ oksidasyonu ön tlanna ulaşmak için yeterlidir ve ayrı bir biyolojik ünite gerektirmemektedir. Mikrokirleticiler açısından standartların sıkılığı nedeni ile ozonlama ve biyolojik arıtma beraber kullamlmalıdır. Kuvvetli atıksularda sadece ozonlama ile standart değerlere ulaşılamayacaj|yySj£lmüştür. Ozonlamanın kuvvetli atıksulardaki substrat inhibisyonunu onleyi|fbiiyo|jik\ritma verimim artırdığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca ozonlama sırasında me^âana gelen OH radikallerinden dolayı kimyasal arıtma veriminin artığı gözlenmiştir. Biyolojik arıtmaya inhibisyon etkisi olan deterjanların kısa süreli ozon uygulaması ile büyük miktarda bozunduğu ve yine renk parametresinin büyük ölçüde giderildiği gözlenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF THE OZONE OXIDATION ON TREATABILITY OF TEXTILE WASTEWATERS Textile industry is environmentaly the most important industry due to high amount of both water usage and wastewaters generation. For this reason, they are a lot of investigation to reach the best practable treatment alternative in the literature. In this study, textile industry is defined and ozone oxidation is carried out on the different process wastewaters to see their treatability modifications in overall treatment system. Experimental study has been run on three different serries. First, biological treatability test is applied to both light and strong wastewaters in lab-scale fill and draw activated sludge system. Second, this wastewaters are ozonated and then is given to biological treatment. Finally, ozonated strong wastewaters are reduced in COD basis by chemical treatment in a jar test and then is given to activated sludge. COD, SS, detergent and colour parameters are monitored in every three systems to see their removal efficiency. Unit by unit the removal efficiencies are evaluated to design the placement of ozonation process in the overall treatment system. The experimental results show that optimum ozone contact time is 30 minutes for low COD wastewaters and effluent COD value can not be fed to activated sludge because of low F/ M ratio. In other words, oxidation of COD by ozonation is sufficient to reach pre-treatment standards and it does not need a new biological treatment. Ozone oxidation and biological treatment process should be used together due to strict standards for the micro pollutants..The Experiments, show that just ozone oxidation is not sufficient to reach standard values for strong wastewaters. Ozone oxidation prevents the substrate inhibition that causes increasing the efficiency of biological treatment in strong wastewaters. In addition, it has been seen that the efficiency of the chemical treatment increases due to OH radicals which exist during ozone oxidation. Not only, detergents, which cause inhibition effect on the biological treatment, is reduced by 30 minutes ozonation but also the colour is reduced significantly. IX