Son beş yılda Türkiye'nin tekstil makineleri ithalatı ve bu ithalatın tekstil ihracatına etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 100877
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAHİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET İhracatta yakaladığı başarıyı, gösterdiği üstün performans ile arttırarak bugünlere taşıyan Türk Tekstil Sektörü ülke ekonomisinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Sektörün gelişmesinde en önemli pay şüphesiz teknolojik ilerlemeler doğrultusunda yapılan yeni yatırımlarındır. Tekstil sektörünün en önemli özelliklerinden birisi, her ölçekten girişimciyi yatırıma özendirmesidir. 1994 yılından sonra, özellikle 1995-1996 yıllarında Türkiye, tekstil makinalan ithalatı ile dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amacından söz edildikten sonra, ikinci bölümde 1994 ve öncesinde sektörün durumu, makine parkı değerlendirmesi ile birlikte ele alınmıştır. Ülkemiz için büyük önem taşıyan ITMA 95 Fuarı' nda ciddi makine alımları gerçekleşmiştir. 1994-1999 yıllan için detaylı bir şekilde incelenmek istenen makine ithalat rakamları Bölüm 3' te tablolar ve grafikler ile anlaşılır hale getirilmiştir. Burada makinalar gruplandınlırken GTÎP (Gümrük Tarife îstatistiki Pozisyon) numaralan kullamlmıştır. İthalat rakamlanmn yanısıra her grup için en fazla makine alımı yapılan ülkelerde belirlenmiştir. Sektör incelemesinde mutlaka göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler tekstil sektörü için verilen yatırım teşvik belgelerinin değişimi, yıllan göre üretim değerleri ve kapasite kullanım oranlandır. Bunlarla ilgili çalışmalar 4. bölümde toparlanmıştır. Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü, gösterdiği yüksek ihracat performansı ile 1980' li yıllarda ülke ekonomisinde belli bir yer edinmiş; 1990' lara gelindiğinde toplam ihracat içindeki payını %30' un üzerine çıkarmıştır. 1998 yılında tekstil ve konfeksiyon ihracatı 10 milyar dolan aşmıştır. 5. bölümde ihracatla ilgili bilgiler detaylı olarak incelenmiştir. Bu zaman diliminde tekstil sektörü çeşitli nedenlerle bir kriz dönemine girmiştir. Bu hem ülke ekonomisindeki bazı aksaklıklar, hem de dünyada yaşanan sıkıntıların sonucunda ortaya çıkmıştır. Bölüm 6 bu konudaki bazı görüşleri içermektedir. Tekstil dünyasının en büyük fuarı olan ITMA fuarı, her zaman yatınm kararlarını önemli ölçüde etkilemiştir. Bu çalışma içinde 3. bölümde ITMA 95 Fuan' ndan, 6. bölümde de ITMA 99 Fuan' ndan kısaca bahsedilmiştir. Ülke ekonomisinin bir numaralı sektörü olan tekstil sektörünün şu anki durumundan çok daha ileriye taşıyabilmek için daima planlı hareket etmek, özellikle yatınm kararlarında çok ciddi çalışmalar yaparak sonuca ulaşmak herkesin izlemesi gereken bir yoldur. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish textile sector has become an essential part of country economy by increasing its victorious performance associated with its success in export. The most important factor in its developement is doubtless the new investments made in accordance to technological progress. One of the most important properties of textile industry is encouragement to the contractors of any capacity. After 1994, especially in the years 1995-1996, Türkiye has succeeded in having the attention of whole world by import of textile machinery. After expressing the aim of our study in the first part, the situation of the sector in 1994 and before as well as assessment of machinery inventory is discussed in the second part. Satisfactory machine purchases were realized during ITMA 95 Fair which was of great importance for our country. In part 3, the machinery import numbers of the years 1994-1999 are examined minutely and documented in tables and graffics to be more understandable. In grouping the machines Customs Tariff Numbers are used. Besides the import numbers, the leading countries in purchasing are stressed. The other factors important in sector analyse are as follows; investment encouragement certificates, production values and capacity use rates. Studies about them are explained in part 4. Turkish textile and ready-made clothes industry has had a good place in the country economy by its great performance in export in 1980s, and when 1990s came, has increased its share in the total export to %30s. In 1998, textile and ready-made clothes export value had become more than 10 billion dolars. These export datas are documented in part 5. Textile industry has gone into a cris period because of several reasons. These were due to the problems in country economy as well as financial straits in the world. Part 6 includes some opinions about this subject. ITMA, the biggest fair of textile world, has always affected the investment decisions seriously. ITMA 95 is being mentioned in part 3, and ITMA 99 in part 6, briefly. The things to be made in developing the textile industry, the number 1 sector in country economy, to a more appreciatable place are to be good planners and to make serious studies before coming to a result, especially in the investment decisions. VI i