Sedanter bireylere uygulanan 16 haftalık çevrimiçi yoga müdahalesinin egzersiz kimliği ve fiziksel aktivite düzeylerine etkisi
The effect of a 16-week online yoga intervention applied to sedanters on exercise identity and physical activity
- Tez No: 1008822
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET HAŞIL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı 16 haftalık yoga pratiğinin egzersiz kimliği üzerine olan etkisini ayrıca egzersiz kimliği ve fiziksel aktivite düzeylerinin bazı demografik parametreler açısından incelenmesidir. Araştırma kontrol (n=40) ve deney (n=40) olmak üzere toplamda 80 gönüllünün katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Anderson ve Cychos (1994) tarafından geliştirilen, Aygün (2021) tarafından geçerlik güvenirliği yapılan Egzersiz Kimliği Ölçeği; fiziksel aktivite düzeylerini ölçek için Pedersen ve arkadaşları (2018) tarafından geliştirilen, Gür (2021) tarafından geçerlik güvenirliği yapılan Fiziksel Aktivite Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilip parametrik testler uygulanmıştır. Değerlendirmelerde kontrol ve deney grubunun karşılaştırılmasında Independent t testi, ön- son test karşılaştırılmasında Paired t testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, deney ve kontrol gruplarının egzersiz kimliği ve fiziksel aktivite ön test puanları istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir (Tablo 3; p>0,05). Deney ve kontrol grupları karşılaştırıldığında egzersiz kimliği ve fiziksel aktivite son test puanlarında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (Tablo 4; p<0,05). Yapılan t testi sonucunda iki grupta da, egzersiz kimliği ve fiziksel aktivite ön ve son test puanların medeni durum değişkenine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir (Tablo 5, 6; p>0,05). Eğitim düzeyi değişkenine bağlı olarak yapılan t testi sonucunda, deney grubundaki katılımcıların egzersiz kimliği ön test puanlarının arasında fark bulunurken (p<0,05), kontrol grubunda fark bulunmamıştır. Eğitim düzeyi değişkeninde fiziksel aktivite ön test puanlarının kontrol ve deney grubunda istatistiksel farklılığa rastlanmamıştır. (Tablo 7, p>0,05). Eğitim düzeyi değişkenine bağlı olarak yapılan t testi sonucunda, deney ve kontrol grubundaki katılımcıların egzersiz kimliği ve fiziksel aktivite son test puanlarının arasında farklılık tespit edilmemiştir (Tablo 8, p>0,05). Deney grubunun ön test ile son test puanların arasında egzersiz kimliği düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (Tablo 9, p<0,05). Deney grubunun ön test ile son test puanların arasında fiziksel aktivite düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (Tablo 10, p<0,05). Kontrol ve deney grubu ile eğitim durum etkileşiminin egzersiz kimliği üzerindeki ortak etkisi ise sahip olduğu tespit edilmiştir. Kontrol ve deney grubu ile medeni durum etkileşiminin egzersiz kimliği üzerindeki ortak etkisi ise anlamlı bulunmamıştır. Sonuç itibariyle, yoga pratiğinin bireylerin egzersiz kimliği ve fiziksel aktivite düzeyleri üstünde önemli etkiye sahip olduğundan söz edebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of 16-week yoga practice on exercise identity and also to examine exercise identity and physical activity levels in terms of some demographic parameters. The research was carried out with the participation of a total of 80 volunteers, including control (n = 40) and experimental (n = 40). In the study, the Exercise Identity Scale, developed by Anderson and Cychos (1994) and whose validity and reliability was tested by Aygün (2021); The Physical Activity Scale, developed by Pedersen ve diğerleri (2018) and validated by Gür (2021), was used to measure physical activity levels. Statistical package program was used to analyze the data. Skewness and kurtosis values were examined to determine whether the data showed a normal distribution. It was determined that the data showed normal distribution and parametric tests were applied. In the evaluations, Independent t test was used to compare the control and experimental groups, and Paired t test was used to compare the pre-post test. According to the results obtained from the research, no statistically significant difference was detected in the exercise identity and physical activity pre-test scores of the experimental and control groups (Table 3; p>0.05). When the experimental and control groups were compared, a statistically significant difference was detected in exercise identity and physical activity post-test scores (Table 4; p<0.05). As a result of the t test, it was determined that exercise identity and physical activity pre- and post-test scores did not differ according to the marital status variable in both groups (Tables 5, 6; p>0.05). As a result of the t test performed depending on the education level variable, there was a difference between the exercise identity pre-test scores of the participants in the experimental group (p < 0.05), while no difference was found in the control group. There was no statistical difference in the physical activity pre-test scores in the control and experimental groups in the education level variable. (Table 7, p>0.05). As a result of the t test performed depending on the education level variable, no difference was detected between the exercise identity and physical activity post-test scores of the participants in the experimental and control groups (Table 8, p>0.05). A statistically significant difference was detected between the pretest and posttest scores of the experimental group in terms of exercise identity levels (Table 9, p<0.05). A statistically significant difference was detected between the pretest and posttest scores of the experimental group in terms of physical activity levels (Table 10, p<0.05). It was determined that the interaction of control and experimental groups and training status had a common effect on exercise identity. The joint effect of the interaction of control and experimental groups and marital status on exercise identity was not found to be significant. As a result, we can say that yoga practice has a significant impact on individuals' exercise identity and physical activity levels.