Gölköy ilçesi (Ordu, Türkiye) ceviz genotiplerinin fenotipik çeşitliliği
Phenotypic diversity of walnut genotypes in Gölköy district (Ordu, Türkiye)
- Tez No: 1008825
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ZEKİ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Gölköy ilçesinde (Ordu, Türkiye) doğada bulunan yabani ceviz genotipleri (Juglans regia L.) arasından meyveleri diğerlerine göre daha iri olan 34 genotipten hasat edilen meyveler değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana hedefleri, tanımlayıcı, tek değişkenli (ANOVA), çok değişkenli (PCA ve HCA) ve korelasyon istatistiksel yaklaşımları kullanarak, pomolojik özelliklere dayalı olarak yapılan fenotipik değişkenlikle ceviz genotiplerini karşılaştırmak olmuştur. Çalışmada meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, meyve kalınlığı, meyve şekil indeksi, meyve yuvarlaklık indeksi, kabuk kalınlığı, iç ağırlığı, iç oranı ve dolgun-sağlam iç oranı özellikleri incelenmiştir. Kabuklu meyve ağırlığı 6.89-12.34 g, kabuk kalınlığı 1.26- 1.96 mm, iç ağırlığı 3.08-5.97 g ve iç oranı %40.73 ile %59.30 arasında değişmiştir. İncelenen parametrelerde, popülasyonda en yüksek varyasyon katsayısı iç ağırlığında (%23.22), en düşük ise dolgun-sağlam iç oranında (%4.93) görülmüştür. Varyans analizi kabuklu ve iç meyve özelliklerinde, dolgun-sağlam iç oranı hariç, önemli değişkenlik ortaya koymuştur. Korelasyon analizi meyve ağırlığı ile iç ağırlığı (0.835***), meyve eni (0.820***), meyve kalınlığı (0.767***) ve meyve boyu (0.737***) arasında yüksek düzeyde pozitif ilişki ortaya koyarken, en yüksek negatif ilişki (-0.993***) meyve şekil indeksi ve meyve yuvarlaklık indeksi arasında belirlenmiştir. Temel bileşen analizinde (TBA) toplam varyansın %84.79'unun ilk üç bileşen tarafından açıklandığı belirlenmiştir. Toplam varyansın %42.39'unu oluşturan birinci temel bileşen esas olarak meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, meyve kalınlığı, meyve şekil indeksi, kabuk kalınlığı ve iç ağırlığı ile tanımlanmıştır. Bu durum, söz konusu bileşenin temel olarak meyve büyüklüğü ile ilişkili pomolojik nitelikleri yansıttığını ortaya koymaktadır. Hiyerarşik kümeleme analizi (HKA) sonucuna göre de genotipler dört ana gruba ayrılmıştır. Bu kümeler meyve özelliklerine göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Çalışmada elde edilen bütün verilerin ceviz genotipleri arasındaki varyasyonu karakterize etmek için zengin bir veri seti ve seleksiyın ıslahı çalışmaları için bir temel sağladığı söylenebilir. Sonuç olarak, meyve ağırlığı, meyve boyu boyu ve iç ağırlığı seleksiyon ıslah programlarında temel değişkenler olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, fruits harvested from 34 wild walnut genotypes (Juglans regia L.) found in nature in Gölköy district (Ordu, Turkey) with larger fruits were evaluated. The main objectives of the study were to compare walnut genotypes based on phenotypic variation based on pomological traits using descriptive, univariate (ANOVA), multivariate (PCA and HCA), and correlation statistical approaches. Fruit weight, fruit width, fruit length, fruit thickness, fruit shape index, fruit roundness index, rind thickness, kernel weight, kernel ratio, and firm-to-firm kernel ratio were investigated. Fruit weight with shell varied between 6.89 and 12.34 g, rind thickness between 1.26 and 1.96 mm, kernel weight between 3.08 and 5.97 g, and kernel ratio between 40.73% and 59.30%. Among the parameters examined, the highest coefficient of variation in the population was observed for kernel weight (23.22%), and the lowest for plump-to-firm kernel ratio (4.93%). Analysis of variance revealed significant variability in nut and kernel characteristics, except for the plump-to-firm kernel ratio. Correlation analysis revealed a high level of positive correlation between fruit weight and kernel weight (0.835***), fruit width (0.820***), fruit thickness (0.767***) and fruit length (0.737***), while the highest negative correlation (-0.993***) was determined between fruit shape index and fruit roundness index. Principal component analysis (PCA) determined that 84.79% of the total variance was explained by the first three components. The first principal component accounted for 42.39% of the total variation, and it was mainly defined by nut weight, nut width, nut length, nut thickness, nut shape index, shell thickness and kernel weight. This suggests that this component primarily reflects pomological traits related to nut size. According to the results of hierarchical cluster analysis (HCA), the genotypes were divided into four main groups. These clusters showed significant differences in fruit traits. It can be said that all the data obtained in the study provides a rich data set for characterizing variation among walnut genotypes and a basis for selection breeding studies. In conclusion, nut weight, nut length and kernel weight can be recommended as basic variables in selection breeding programs.