Osmanlı Devleti'nde yetimlerin himaye edilmesinde kurumlar veuygulamalar
The role of Ottoman foundations in protecting orphans
  1. Tez No: 1008826
  2. Yazar: HÜSAMETTİN ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFRA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma ile kavramsal olarak vakfın tanımı, unsurları, vakıfların hukuki gelişim süreci ve Osmanlı Devleti'nde kamusal hizmetlerin ifasındaki rolleri incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın, birinci bölümde kavramsal olarak vakıf ve gelişim süreçleri, ikinci bölümde Klasik Osmanlı Dönemi'ndeki vakıflar ve devlet iş birliği ile yapılan çalışmalar, üçüncü bölümde ise Tanzimat Dönemi ile vakıflarla birlikte yetimlere yönelik hizmet sunan kuruluşlar incelenmiştir. Vakıf hizmetlerine Osmanlı Devleti'nin bakışı iki döneme ayrılarak ele alınmıştır. Yükselme Dönemi olarak adlandırılan Klasik Dönem'de (15.-16. yy) vakıfların rolü ile Tanzimat Dönemi'ndeki (19.yy) vakıf uygulamaları mukayese edilmiştir. Bu dönemleri incelerken toplumsal ihtiyaçlara, değişen zamana ve ihtiyaçlara göre geliştirilen çözüm önerileri ve uygulamalara yönelik fıkhi eleştiriler dikkate alınmıştır. Vakıf ve cemiyet hizmetlerinin çok geniş bir alanı kapsaması sebebiyle yetim özelindeki vakıflar ve kuruluşlar incelenmiştir. Yetimlerin himayesi konusundaki vakıfların işlevleri ve hukuki dönüşüm süreçleri, Klasik dönem vakıf hizmetleri ve Tanzimat sonrası Dönemde yetimlerin himayesi için kurulan kuruluşlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the services provided to orphans by foundations, societies, and other institutions in the Ottoman Empire. The four-part study begins with an introduction and the origins of foundation-like practices in the first section. The second section examines the concept of foundations as part of our cultural heritage, the elements of foundations, their legal development process, and their social impact. The third chapter examines the concept of orphans, foundations in the provision of social services during the Classical Ottoman Period, and their work for orphans. The fourth chapter examines criticisms of foundations during the Tanzimat Period, the establishment of the Evkafı Hümayun Nezareti (Imperial Foundation Directorate), and the institutions and services that provided services to orphans alongside foundations. In examining these periods, the study addresses proposed solutions developed in response to changing social needs—which varied depending on economic, military, and administrative factors—and includes legal critiques of these practices. Given that waqf and charitable services cover a very broad scope, this thesis focuses specifically on institutions and initiatives dedicated to the care of orphans.