Gizlilik ve mahremiyetin korunması bağlamında nesnelerin interneti:Karşılaştırmalı hukuki yaklaşımlar ve güncel gelişmeler
The internet of things and the protection of privacy and confidentiality: Comparative legal approaches and recent developments
- Tez No: 1008824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, gizlilik ve mahremiyet prensiplerinin Nesnelerin İnterneti teknolojisinden nasıl etkilendiğini incelenmektedir. Dijital çağda inovasyonun hukuki düzenlemelerden daha hızlı gelişmesi, hukuk sistemlerini bu teknolojik dönüşümlere uyum sağlama konusunda zorlamaktadır. Bu bağlamda çalışma; mühendislik bilimi, anayasa hukuku ve uluslararası hukuk disiplinlerinin literatüründen yararlanarak, yeni nesil teknolojilerin hukuk kuramı ve uygulamaları üzerindeki etkilerini çok disiplinli bir yaklaşımla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma yöntemi olarak literatür taramasının yanı sıra, Amazon Alexa, Ring, Fitbit Bileklik, TikTok ve WhatsApp davaları üzerinden Anglosakson ve Kara Avrupası hukuk sistemlerinin benimsediği yaklaşımlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Nesnelerin İnterneti teknolojisinin hem teoride hem uygulamada özel hayatın gizliliği üzerindeki etkileri analitik bir düzlemde ele alınmış ve bu teknolojinin özel alan kavramını aşındırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Tez, sadece mevcut hukuki düzenlemeleri analiz etmekle kalmayıp aynı zamanda inovasyonun yasa yapım süreçlerine entegre edilmesi gerektiğini ve hukuk disiplininin gelecekteki radikal teknolojik gelişmeleri öngörebilecek simülasyonlara dayalı proaktif modeller geliştirmesi gerektiğini savunmuştur.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines how the principles of privacy and confidentiality are affected by the Internet of Things technology. In the digital era, innovation progresses more rapidly than legal regulations, challenging legal systems to adapt to these technological transformations. In this context, the study aims to analyze the impact of next-generation technologies on legal theory and practice through a multidisciplinary approach, drawing on literature from engineering, constitutional law, and international law. In addition to literature review, the research adopts a comparative legal methodology by examining the Amazon Alexa, Ring, Fitbit Wristband, TikTok and WhatsApp cases, assessing the approaches taken by the Anglo-Saxon and Continental European legal systems. The study analytically evaluates the effects of IoT technology on the right to privacy both in theory and practice and concludes that this technology has eroded the traditional boundaries of the private sphere. Beyond analyzing existing legal regulations, the thesis argues for the integration of innovation into legislative processes and emphasizes the necessity for legal scholarship to develop proactive models based on simulations that anticipate radical technological advancements in the future.