Aleksitimi ve yaşantısal kaçınmanın çevrimiçi kumar oynama davranışıyla ilişkisi
The relationship between alexithymia and experiential avoidance in online gambling behavior
  1. Tez No: 1008827
  2. Yazar: BELEMİR AYDOĞAN GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KOCATEPE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, aleksitimi ve yaşantısal kaçınmanın çevrimiçi kumar oynama davranışıyla olan ilişkisini incelemeyi amaçlayan nicel bir araştırmadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, Çağ Üniversitesi'nde aktif olarak öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Katılımcıların 99'u çevrimiçi kumar oynama davranışı gösterdiğini bildirirken, 100'ü çevrimiçi kumar oynama davranışı göstermediğini belirtmiştir. Araştırmada katılımcıların aleksitimi düzeylerini, yaşantısal kaçınma eğilimlerini ve internet kumarına yönelik davranışlarını değerlendirmek amacıyla sırasıyla Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği (ÇBYKÖ-30) ve İnternet Kumar Bağımlılığı Ölçeği (İKBÖ-21) kullanılmıştır. Bulgular, çevrimiçi kumar oynama davranışı gösteren bireylerde aleksitimi ile yaşantısal kaçınma arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçları, aleksitimi ve yaşantısal kaçınmanın çevrimiçi kumar oynama davranışını istatistiksel olarak anlamlı biçimde yordadığını ortaya koymuştur. Bulgular, yaşantısal kaçınmanın çevrimiçi kumar oynama davranışını aleksitimiden daha güçlü biçimde yordadığını göstermektedir. Bu sonuçlar, çevrimiçi kumar oynama davranışının bireylerin duygularını tanıma ve düzenleme güçlüklerinin yanı sıra, özellikle olumsuz içsel yaşantılardan kaçınma eğilimleriyle yakından ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a quantitative research aimed at examining the relationship between alexithymia and experiential avoidance with online gambling behavior. The research was conducted within the framework of a correlational survey model. The sample of the study consisted of university students actively studying at Çağ University. While 99 participants reported exhibiting online gambling behavior, 100 stated that they did not exhibit online gambling behavior. In the study, the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), the Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire-30 (MEAQ-30), and the Internet Gambling Addiction Scale (OGAS-21) were used to evaluate the alexithymia levels, experiential avoidance tendencies, and internet gambling behaviors of the participants, respectively. The findings show a moderate, positive, and statistically significant relationship between alexithymia and experiential avoidance in individuals who gamble online. In addition, the results of the multiple linear regression analysis revealed that alexithymia and experiential avoidance statistically significantly predict online gambling behavior. The findings show that experiential avoidance predicts online gambling behavior more strongly than alexithymia. These results suggest that online gambling behavior may be closely related to individuals' difficulties in recognizing and regulating their emotions, as well as their tendency to avoid negative internal experiences in particular.