Matematik öğretmenlerine yönelik ortaokul sınıflarında cebirsel düşünmenin geliştirilmesi eğitiminin 7. sınıf öğrencilerinin ikna edici matematiksel açıklamalarına etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of a training program aimed at developing algebraic thinking in middle school classes for mathematics teachers on 7th grade students' persuasive mathematical explanations
- Tez No: 1008842
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA HAN ŞİMŞEKLER DİZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı ZCA temelli tasarlanan Bir Mesleki Gelişim Programı İle Ortaokul Sınıflarında Cebirsel Düşünmenin Geliştirilmesi isimli öğretim uygulamalarının 7. sınıf öğrencilerinin cebir problemlerinin çözümlerinde yaptıkları ikna edici matematiksel açıklamalara etkisini incelemektir. Çalışmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veriler TÜBİTAK 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında yürütülen bir proje (Proje no: 223K317) kapsamında toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 10'u proje kapsamında eğitimlere katılan (deney grubu) 10'u ise eğitimlere katılmayan (kontrol grubu) olmak üzere toplam 20 öğretmenin dersine girdiği birer 7.sınıf şubesi olan toplam 412 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubu öğretmenlerine uygulanan 10 haftalık mesleki gelişim programı; cebirsel düşünmenin geliştirilmesi, ZCA bileşenlerinin öğretime entegrasyonu ve öğrencilerin ikna edici matematiksel açıklamalarını güçlendirmeye yönelik etkinliklerden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak altı sorudan oluşan Cebir Bilgi Testi (CBT) kullanılmıştır. Test, her iki gruba ön test ve son test olarak uygulanmış; öğrencilerin açıklamaları ikna edici matematiksel açıklama kategorilerine göre kodlanarak betimsel analizleri yapılmıştır. Her soruda tam ve ikna edici açıklamalara 4, eksik açıklamalara 3, hatalı/yanlış açıklamalara 2, hiç açıklama olmayanlara 1 puan verilerek gruplar içi ve gruplar arası karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Bulgular, hem deney hem kontrol grubunda son test puanlarının anlamlı biçimde yükseldiğini göstermiştir. Ancak deney grubundaki öğrenciler, çözüm süreçlerini gerekçelendirme, ilişkileri açıklama ve matematiksel dili doğru kullanma açısından kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek performans sergilemiştir. Sonuç olarak, ZCA temelli mesleki gelişim programı, katılımcıların öğretim uygulamalarını ve buna bağlı olarak öğrencilerin matematiksel açıklamalarını olumlu yönde etkilemiştir. Bulgular, cebir öğretiminde ZCA temelli öğretmen eğitimlerinin etkili bir model sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of an instructional program titled Developing Algebraic Thinking in Middle School Classrooms Through a Professional Development Program, designed on the basis of Algebraic Habits of Mind (ZCA), on 7th-grade students' persuasive mathematical explanations in solving algebra problems. The study adopted a quasi-experimental design. Data were collected within a TÜBİTAK 1001 project (Project No: 223K317). The study group consisted of 412 seventh-grade students taught by 20 teachers, 10 of whom participated in the program (experimental group) and 10 who did not (control group). The ten-week professional development program included activities aimed at enhancing algebraic thinking, integrating ZCA components into teaching, and improving students' persuasive mathematical explanations. The Algebra Knowledge Test (CBT), composed of six open-ended items, was used as the data collection tool and administered as a pretest and posttest. Students' explanations were coded according to persuasive mathematical explanation categories. Responses were scored as follows: 4 for fully correct and persuasive explanations, 3 for partially correct explanations, 2 for incorrect explanations, and 1 for no explanation. Descriptive and comparative analyses were conducted within and between groups. Findings showed significant increases in posttest scores for both experimental and control groups. However, the experimental group outperformed the control group in justifying solution processes, explaining mathematical relationships, and using accurate mathematical language. The results demonstrate that the ZCA-based professional development program positively influenced teachers' instructional practices and, consequently, students' mathematical explanations. Overall, the study indicates that ZCA-oriented teacher training provides an effective model for supporting algebra instruction.