Alt gelir gruplarında parti tercihi: İstanbul Bağcılar örneği
Party preference among low-income groups: The case of Bagcilar, Istanbul
  1. Tez No: 1008872
  2. Yazar: TUĞCE KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gelir durumunun oy verme davranışı üzerindeki etkisini incelemeyi ve özellikle alt gelir gruplarının oy davranışlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Oy verme davranışı, bir toplumun siyasal kültürünü, sınıfsal yapısını, ekonomik eşitsizliklerini ve siyasal kurumlara duyulan güven düzeyini anlama açısından önemli bir analiz alanıdır. Demokratik sistemlerde seçimler yalnızca siyasal temsil mekanizmaları değil, aynı zamanda toplumsal taleplerin ve beklentilerin bir yansımasıdır. Bu çerçevede, alt gelir gruplarının oy davranışlarının incelenmesi, siyasal tercihlerin hangi sosyo-ekonomik ve politik dinamikler üzerinden şekillendiğini anlamak açısından önem arz etmektedir. Çalışmanın saha alanı olarak İstanbul'un Bağcılar ilçesi seçilmiştir. İlçe, yoğun göç yapısı, sosyo-ekonomik eşitsizlikleri ve düşük gelir gruplarının yüksek oranı sebebiyle oy verme davranışı araştırmaları açısından dikkat çekici bir örneklem sunmaktadır. Çalışmada, Demirkapı, 15 Temmuz ve Kirazlı mahalleleri araştırma sahası olarak belirlenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenerek veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma bulguları, alt gelir gruplarının oy verme tercihlerinin yalnızca ekonomik faktörlerle değil, aynı zamanda siyasal aidiyet, lider algısı ve hizmet beklentileriyle birlikte şekillendiğini göstermektedir. Genel seçimlerde parti kimliği ve ideolojik yakınlık daha belirleyiciyken, yerel seçimlerde aday profili ve belediyecilik hizmetlerine yönelik beklentilerin ön plana çıktığı görülmüştür. Bu yönüyle çalışma, alt gelir gruplarının oy davranışlarının tek boyutlu bir yapıya sahip olmadığını, seçim türüne bağlı olarak çok katmanlı bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of income level on voting behavior and, in particular, to reveal the voting behavior of lower income groups. Voting behavior is an important area of analysis for understanding a society's political culture, class structure, economic inequalities, and level of trust in political institutions. In democratic systems, elections are not only mechanisms of political representation but also a reflection of societal demands and expectations. In this context, examining the voting behavior of lower income groups is important for understanding which socio-economic and political dynamics shape political preferences. The Bağcılar district of Istanbul was selected as the field area for this study. The district offers a remarkable sample for voting behavior research due to its high migration rate, socio-economic inequalities, and high proportion of low-income groups. In this study, the Demirkapı, 15 Temmuz, and Kirazlı neighborhoods were determined as the research area. The study adopted a quantitative research method and used the survey technique as a data collection tool. Research findings indicate that the voting preferences of low-income groups are shaped not only by economic factors but also by political affiliation, perception of leadership, and expectations regarding services. While party identity and ideological affinity are more decisive in general elections, candidate profiles and expectations regarding municipal services come to the forefront in local elections. In this respect, the study reveals that the voting behavior of low-income groups does not have a one-dimensional structure, but rather a multi-layered structure depending on the type of election.