Web 2.0 araçlarıyla öğretimin 6.sınıf öğrencilerinin çarpanlar ve katlar konusundaki matematik başarısına, tutumuna ve bilgilerin kalıcılığına etkisi
The effect of teaching with Web 2.0 tools on sixth grade students' mathematical achievement, attitude, and retention of knowledge regarding multiples and factors
  1. Tez No: 1008871
  2. Yazar: ZEYNEP ACİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada 6. sınıf matematik dersinde yer alan çarpanlar ve katlar konusunun öğretiminde kullanılan Web 2.0 araçlarının; öğrencilerin matematik başarılarına, matematiğe yönelik tutumlarına ve bilgilerin kalıcılığına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılı Muş ili Korkut ilçesine bağlı bir devlet okulunun 6. sınıfında öğrenim gören 29 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Öğrencilerin matematik başarılarını ölçmek amacıyla çarpanlar ve katlar konusunun kazanımlarını içeren 20 soruluk matematik başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Uzman görüşü alındıktan sonra uygulanan pilot çalışmanın sonucunda madde ayırt edicilik ve madde güçlük indekslerine uymayan 3 soru testten çıkartılarak soru sayısı 17'ye düşürülmüştür. Pilot çalışma sonucunda matematik başarı testinin KR-20 güvenilirlik katsayısı 0,793 bulunmuştur. Öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla Aşkar tarafından geliştirilen matematik dersine yönelik tutum ölçeği izin alınarak kullanılmıştır. Matematik başarı testi ve matematik dersine yönelik tutum ölçeği, ön test olarak deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Çarpanlar ve katlar konusunun öğretimi, deney grubu öğrencilerine Web 2.0 araçlarıyla desteklenen öğretim süreci ile uygulanırken, kontrol grubu öğrencilerine ise MEB (Millî Eğitim Bakanlığı) 2018 yılı Matematik Dersi Öğretim Programı'na dayalı öğretim süreci ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama dört hafta boyunca yürütülmüş olup uygulama sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine matematik başarı testi ile matematik dersine yönelik tutum ölçeği son test olarak uygulanmıştır. Bilgilerin kalıcılığını belirlemek amacıyla uygulamanın tamamlanmasından dört hafta sonra matematik başarı testi kalıcılık testi olarak yeniden uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, uygulama öncesinde deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı düzeyleri ile matematik dersine yönelik tutum puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığını ve grupların başlangıçta birbirine denk olduğunu göstermiştir. Uygulama sonrasında ise grupların başarı ve tutum puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, sıra ortalamaları incelendiğinde Web 2.0 araçlarıyla desteklenen öğretim sürecinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin başarı ve tutum puanlarında kontrol grubuna kıyasla artış olduğu görülmüştür. Kalıcılık testi sonuçları ise deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular doğrultusunda Web 2.0 araçlarıyla desteklenen öğretim sürecinin, öğrencilerin öğrenmelerinin kalıcılığını sağlamada mevcut öğretim sürecine kıyasla daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of Web 2.0 tools used in the teaching of the topic of factors and multiples in sixth-grade mathematics on students' mathematics achievements, attitudes toward mathematics, and retention of knowledge. The study group consisted of 29 sixthgrade students enrolled in a public school in the Korkut district of Muş province during the 2024–2025 academic year. A quantitative research approach was adopted, employing a pretest–post-test control group quasi-experimental design. In order to measure students' mathematics achievements, a 20-item mathematics achievement test covering the learning outcomes of the topic of factors and multiples was developed by the researcher. Following expert review, a pilot study was conducted, and three items that did not meet the item discrimination and difficulty indices were removed, reducing the number of items to 17. As a result of the pilot study, the KR-20 reliability coefficient of the mathematics achievement test was calculated as 0.793. To measure students' attitudes toward mathematics, the Mathematics Attitude Scale developed by Aşkar was used with the necessary permissions. The mathematics achievement test and the mathematics attitude scale were administered to the experimental and control groups as pre-tests. The topic of factors and multiples was taught to the experimental group through an instructional process supported by Web 2.0 tools, while the control group received instruction based on the 2018 Mathematics Curriculum of the Ministry of National Education (MEB). The intervention lasted four weeks, after which the mathematics achievement test and the mathematics attitude scale were administered to both the experimental and control groups as post-tests. To assess the retention of acquired knowledge, the mathematics achievement test was re-administered as a retention test four weeks after the completion of the intervention. The data obtained were analyzed using SPSS 22. The findings indicated that prior to the intervention, there were no statistically significant differences between the experimental and control groups in terms of achievement levels or attitudes toward mathematics, suggesting that the groups were equivalent at baseline. Post-test analyses revealed no statistically significant differences in achievement or attitude scores between the groups; however, mean rank comparisons showed that the experimental group, which received instruction supported by Web 2.0 tools, achieved higher scores in both achievement and attitudes relative to the control group. The retention test results indicated a statistically significant difference in favor of the experimental group. These findings suggest that the instructional process supported by Web 2.0 tools was more effective than the conventional instructional process in promoting the retention of learned knowledge.