Deneysel diyabet modelinde, krisin'in endokrin pankreasta VDAC1 ekspresyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of chrysin on VDAC1 expression in pancreatic beta cells in an experimental diabetes model
- Tez No: 1008903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabet, pankreas beta hücrelerinde yapısal ve fonksiyonel bozulmalara yol açarak hastalığın ilerleyiĢinde kritik rol oynar. Flavonoid yapılı doğal bileĢik olan krisin'in antidiyabetik, antioksidan ve daha birçok hücre koruyucu etkileri çeĢitli çalıĢmalarda bildirilmiĢ olsa da, diyabetik koĢullarda endokrin hücrelerindeki Voltaja Bağımlı Anyon Kanalı (VDAC1) ekspresyonu üzerine etkileri aydınlatılmamıĢtır. Bu çalıĢmada streptozotosin (STZ) ile diyabet oluĢturulan sıçanlarda krisin'in pankreas dokusunda VDAC1 düzeyleri, insülin sentezi ve apoptoz göstergeleri üzerindeki olası koruyucu etkilerinin araĢtırılması amaçlanmıĢtır. ÇalıĢmamızda toplam 32 adet Wistar albino cinsi eriĢkin erkek sıçan dört gruba ayrılmıĢtır (n=8): kontrol (K), krisin (CHR), diyabet (DM) ve diyabet+ krisin (DM+CHR). DM ve DM+CHR gruplarına çalıĢmanın baĢlangıcında (0.gün) 45 mg/kg, intraperitoneal (i.p) STZ uygulanmıĢ; 3. günde ölçülen kan glukoz değerlerinde hiperglisemi doğrulanmıĢtır. Krisin maddesi CHR ve DM+CHR gruplarına 50 mg/kg/gün dozda, 21 gün boyunca intragastrik yolla verilmiĢtir. Deney süresi boyunca 0., 3., 10., 17 ve 24. günlerde kan Ģekeri düzeyleri ve vücut ağırlığı takip edilmiĢtir. Tez çalıĢmamız sonucunda DM grubunda kan Ģekeri seviyelerinin belirgin Ģekilde arttığı ve vücut ağırlığında düĢüĢ meydana geldiği gözlenmiĢtir. DM+CHR grubunda ise hipergliseminin ve ağırlık kaybının istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde kontrol altına alındığı gözlenmiĢtir. ÇalıĢmanın sonunda alınan pankreas dokuları histopatolojik ve immünohistokimyasal (ĠHK) olarak incelenmiĢtir. Histolojik analizler, diyabet grubunda belirgin adacık dejenerasyonu ve hücre kaybı olduğunu göstermiĢtir. Krisin uygulaması, bu patolojik değiĢiklikleri önemli ölçüde düzeltmiĢtir. Gruplarda VDAC1, insülin ve kaspaz-3 antikorları kullanılarak adacık hücrelerinin ĠHK değerlendirmeleri incelendiğinde, kontrol grubuna göre DM grubunda insülin ekspresyonunun anlamlı düzeyde azaldığı ve kaspaz-3 ve VDAC1 ekspresyonunun anlamlı düzeyde arttığı gözlenmiĢtir. DM grubuna göre DM+CHR grubunda insülin ekspresyonunun anlamlı düzeyde arttığı, kaspaz-3 ve VDAC1 aktivitesinin ise anlamlı düzeyde azaldığı gözlenmiĢtir. Sonuç olarak, elde ettiğimiz veriler krisin'in STZ ile indüklenen diyabetik hasarı hafifletmede potansiyel koruyucu etkilere sahip olduğunu; hücresel fonksiyonları destekleyerek VDAC1 ekspresyonunu düzenlediğini ve diyabete bağlı apoptozun azaltılmasına katkı sağladığını göstermektedi
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus plays a critical role in disease progression by causing structural and functional impairments in pancreatic beta cells. Although chrysin, a naturally occurring flavonoid compound, has been reported to exhibit antidiabetic, antioxidant, and various cytoprotective effects in several studies, its effects on Voltage- Dependent Anion Channel (VDAC1) expression in endocrine cells under diabetic conditions have not yet been elucidated. Therefore, the present study aimed to investigate the potential protective effects of chrysin on VDAC1 levels, insulin synthesis, and apoptotic markers in the pancreatic tissue of streptozotocin- (STZ-) induced diabetic rats. In this study, a total of 32 adult male Wistar Albino rats were randomly divided into four groups (n = 8): control (K), chrysin (CHR), diabetes (DM), and diabetes + chrysin (DM+CHR). Diabetes was induced in the DM and DM+CHR groups by a single intraperitoneal injection of STZ (45 mg/kg) on day 0, and hyperglycemia was confirmed by blood glucose measurements on day 3. Chrysin was administered to the CHR and DM+CHR groups at a dose of 50 mg/kg/day via the intragastric route for 21 consecutive days. Blood glucose levels and body weights were monitored on days 0, 3, 10, 17, and 24 throughout the experimental period. The results of this thesis study demonstrated that the DM group exhibited a significant increase in blood glucose levels accompanied by a marked decrease in body weight. In contrast, the DM+CHR group showed a statistically significant improvement in hyperglycemia and attenuation of weight loss. At the end of the experiment, pancreatic tissues were harvested and subjected to histopathological and immunohistochemical analyses. Histological evaluations revealed pronounced islet degeneration and cellular loss in the diabetic group, whereas chrysin treatment markedly ameliorated these pathological alterations. Immunohistochemical analyses using antibodies against VDAC1, insulin, and caspase-3 demonstrated a significant decrease in insulin expression and a significant increase in caspase-3 and VDAC1 expression in the DM group compared to the control group. Conversely, the DM+CHR group exhibited a significant increase in insulin expression and a significant reduction in caspase-3 and VDAC1 activity compared to the DM group. In conclusion, the findings of this study indicate that chrysin possesses potential protective effects against STZ-induced diabetic damage by supporting cellular functions, modulating VDAC1 expression, and contributing to the reduction of diabetes-associated apoptosis in pancreatic tissue.