Türkiye'de rüzgar türbini taşımacılığı: Yasal mevzuatın incelenmesi ve AB mevzuatı çerçevesinde çözüm önerileri
Wind turbine transportation in Turkiye: Examination of legal legislation and solution suggestions within the framework of EU legislation
  1. Tez No: 1008953
  2. Yazar: ALPARSLAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER PAZARCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliğiyle mücadele edilmesi ve enerji arz güvenliğinin sağlanması açısından stratejik öneme sahip olan yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin biçimde kullanılabilmesi, bu sektörde kullanılan ekipmanların güvenli, planlı ve sürdürülebilir lojistik süreçler çerçevesinde taşınmasını zorunlu kılmaktadır. Rüzgâr enerjisi yatırımlarının önemli bir bileşeni olan rüzgâr türbini taşımacılığı, yalnızca teknik bir faaliyet değil; aynı zamanda yasal, kurumsal ve operasyonel boyutları bulunan bütüncül bir süreç olarak önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de rüzgâr türbini taşımacılığı faaliyetleri, yasal mevzuatın değerlendirilmesi ve AB mevzuatı kapsamında çözüm önerilerinin sunulması hedeflenmektedir. Çalışmada ilk olarak rüzgâr türbini taşımacılığında lojistik süreci, malzeme yönetim süreci, fiziksel dağıtım süreci ve liman merkezli lojistik kapsamında bilgi verilmiştir. Ardından Türkiye ve AB mevzuatı kapsamında rüzgâr türbini taşımacılık faaliyetleri değerlendirilmiştir. Literatürde yer alan çalışmaların aktarılmasıyla çalışmanın önceki çalışmalardan farkı ortaya konulmuş ve literatür verilerini içeren kapsamlı bir çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmada literatür analizi ve doküman analizi tekniklerinden yararlanılmış, sektörde aktif olarak görev yapan 10 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular mevcut mevzuatın ağır yük taşımacılığına yönelik genel bir çerçeve sunduğunu ancak rüzgâr türbini taşımacılığının teknik ve operasyonel gerekliliklerini karşılamada yetersiz kaldığını göstermiştir. Katılımcılar, kurumlar arası koordinasyon eksikliği, uzun izin süreçleri, bürokratik yoğunluk ve denetim yetersizliğini temel sorunlar olarak ifade etmiştir. Ayrıca dijitalleşme eksikliği, saha personelinin standart eğitimlerden geçmemesi ve bilgi paylaşımı kültürünün zayıflığı uygulamaların etkinliğini sınırlandırdığını belirtmişlerdir. Çalışma sonucunda Türkiye'de rüzgâr türbini taşımacılığına yönelik lojistik çözüm önerileri sunulmuş ve AB mevzuatının Türkiye koşullarında kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sürdürülebilir, güvenli ve verimli bir taşımacılık yapısının oluşturulabilmesi için yasal, kurumsal ve teknolojik düzeyde bütüncül düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The effective utilization of renewable energy resources, which are of strategic importance in combating climate change and ensuring energy supply security, necessitates the safe, well-planned, and sustainable transportation of the equipment used in this sector within structured logistics processes. The transportation of wind turbines, a key component of wind energy investments, is not merely a technical activity; rather, it has gained importance as a comprehensive process encompassing legal, institutional, and operational dimensions. This study aims to examine wind turbine transportation activities in Türkiye by evaluating the existing legal framework and proposing solutions within the scope of European Union (EU) legislation. Firstly, the study provides information on the logistics process in wind turbine transportation, including material management processes, physical distribution processes, and port-centered logistics. Subsequently, wind turbine transportation activities are assessed within the context of Turkish and EU legislation. By reviewing the existing literature, the study highlights its contribution in comparison to previous research and establishes a comprehensive framework incorporating relevant academic findings. The study employs literature review and document analysis techniques. In addition, semi-structured interviews were conducted with ten participants actively working in the sector, and the data obtained were analyzed using thematic analysis. The findings indicate that the current legislation provides a general framework for heavy cargo transportation; however, it remains insufficient in addressing the specific technical and operational requirements of wind turbine transportation. Participants identified lack of inter-institutional coordination, lengthy permit procedures, bureaucratic complexity, and inadequate inspection mechanisms as primary challenges. Furthermore, insufficient digitalization, the absence of standardized training for field personnel, and weak information-sharing practices were reported to limit the effectiveness of current implementations. As a result, the study presents logistical solution proposals for wind turbine transportation in Türkiye and evaluates the applicability of EU legislation under Turkish conditions. The findings reveal that comprehensive legal, institutional, and technological reforms are required to establish a sustainable, safe, and efficient transportation framework.