Tohumlama ve gübreleme işlemlerinde kullanılacak insansız hava aracı (İHA) tasarımı ve prototip üretimi
Design and prototype development of an unmanned aerial vehicle (UAV) for seeding and fertilization operations
  1. Tez No: 1008956
  2. Yazar: BAŞAK DEMİR ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERHAT ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışmasında, tohumlama ve gübreleme işlemlerinde kullanılmak üzere çok rotorlu bir insansız hava aracı (İHA) sisteminin mühendislik tasarımı, prototip üretimi ve performans analizi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen İHA platformu, 100 kg maksimum kalkış ağırlığına uygun olarak yapılandırılmış ve 70 litrelik tohum ile granül gübre taşıma haznesi dört motorlu bir hava aracı platformuna entegre edilmiştir. İHA'nın gövde yapısı, motor–pervane kombinasyonu, elektronik hız kontrol birimleri, uçuş kontrol kartı, GNSS tabanlı konumlama sistemi ve çok hücreli Li-Po batarya altyapısı mühendislik hesaplamaları temel alınarak belirlenmiştir. Mekanik tasarım süreci SolidWorks ortamında gerçekleştirilmiş; uçuş kontrolü, kapalı kaynak mimariye sahip ticari bir uçuş kontrol kartı (JIYI) kullanılarak sağlanmıştır. Sistem, hem manuel hem de otonom uçuş modlarında çalışacak şekilde yapılandırılmıştır. Gerçekleştirilen saha testleri, farklı yük seviyeleri ve uçuş koşulları altında yürütülmüş; uçuş kararlılığı ve dağıtım doğruluğu değerlendirilmiştir. Test sonuçlarına göre, tohum ve granül gübre dağıtım görevlerinde %97 oranında başarı elde edilmiş ve ortalama uçuş süresinin 8–10 dakika aralığında olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, yerli imkânlarla geliştirilen çok rotorlu bir tarımsal İHA platformunun tasarım, üretim ve test süreçlerini ortaya koyarak tarımsal uygulamalara yönelik mühendislik temelli bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the engineering design, prototype production, and performance analysis of a multi-rotor unmanned aerial vehicle (UAV) system developed for seeding and fertilization applications are presented. The developed UAV platform was configured to support a maximum take-off weight of 100 kg, and a 70-liter seed and granular fertilizer payload tank was integrated into a four-motor aerial vehicle platform. The UAV's airframe structure, motor–propeller combination, electronic speed controllers, flight control unit, GNSS-based positioning system, and multi-cell Li-Po battery architecture were determined based on engineering calculations. The mechanical design process was carried out using SolidWorks. Flight control was achieved using a commercial closed-source flight control unit (JIYI), and the system was configured to operate in both manual and autonomous flight modes. Field tests were conducted under different payload conditions and flight scenarios, and flight stability and distribution accuracy were evaluated. According to the test results, a success rate of 97% was achieved in seed and granular fertilizer distribution tasks, and the average flight duration was observed to be between 8 and 10 minutes. This study presents the design, production, and testing processes of a domestically developed multi-rotor agricultural UAV platform and provides an engineering-based solution for agricultural applications. system design to the field of agricultural technology.