Kısa süreli çözüm odaklı yaklaşıma dayalı mükemmeliyetçilik psikoeğitim programının özel yetenekli öğrencilerin mükemmeliyetçilik, öz-şefkat, duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeylerine etkisi
The effect of a short-term solution-focused perfectionism psychoeducation program on the levels of perfectionism, self-compassion, emotional and psychological well-being of gifted students
  1. Tez No: 1008968
  2. Yazar: SOLMAZ ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER BALCI ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı kısa süreli çözüm odaklı yaklaşıma dayalı mükemmeliyetçilik psikoeğitim programının özel yetenekli öğrencilerin mükemmeliyetçilik, öz-şefkat, duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerinde etkili olup olmadığını incelemektir. Bu araştırmada, öntest- sontest- izleme testli kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Çorum Bilim ve Sanat Merkezi'nde altıncı ve yedinci sınıfa devam eden 100 öğrenci oluşturmuştur. Deney ve kontrol grubuna 13'er özel yetenekli öğrenci dahil edilmiştir.Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Olumlu ve Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu, Stirling Çocuklar İçin Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Veriler bağımsız ve bağımlı örneklemler t-testi ve tek yönlü ANCOVA ile analiz edilmiştir. Deney grubuna 9 hafta boyunca haftada bir, her oturum 60-75 dakika olmak üzere kısa süreli çözüm odaklı yaklaşıma dayalı mükemmeliyetçilik psikoeğitim programı uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Araştırmanın sonucunda psikoeğitim programına katılan deney grubu öğrencilerinin olumlu mükemmeliyetçilik ön test-son test puan ortalamaları ve son test- izleme testi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktur. Deney grubu öğrencilerinin olumsuz mükemmeliyetçilik, öz-şefkat, duygusal ve psikolojik iyi oluş ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark vardır fakat son test-izleme testi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktur. Kontrol grubu öğrencilerinin olumlu mükemmeliyetçilik ön test-son test puan ortalamaları ve son test-izleme testi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmazken olumsuz mükemmeliyetçilik ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark vardır, son test-izleme testi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktur. Kontrol grubu öğrencilerinin öz-şefkat, duygusal ve psikolojik iyi oluş ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmazken öz-şefkat son test-izleme testi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark vardır fakat duygusal ve psikolojik iyi oluş son test-izleme testi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Genel olarak hazırlanan psikoeğitim programının özel yetenekli öğrencilerin olumlu mükemmeliyetçiliğini artırmada etkili olmadığı ancak olumsuz mükemmeliyetçiliğini azaltmada, öz-şefkat, duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeyini artırmada etkili bir program olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether a short-term, solution-focused psychoeducation program on perfectionism is effective on the levels of perfectionism, self-compassion, emotional and psychological well-being of gifted students. A quasi-experimental design with a pre-test, post-test, and follow-up test control group was used in this research. The study group consisted of 100 students attending the sixth and seventh grades at Çorum Science and Art Center during the 2023-2024 academic year. Thirteen gifted students were included in both the experimental and control groups. The data collection tools used were the Personal Information Form, the Positive and Negative Perfectionism Scale, the Short Form of the Self-Compassion Scale, and the Stirling Children's Emotional and Psychological Well-being Scale. Data were analyzed using independent and dependent samples t-tests and one-way ANCOVA. The experimental group received a psychoeducation program on perfectionism based on a short, solution-focused approach, once a week for 9 weeks, with each session lasting 60-75 minutes, while the control group received no intervention. The results showed no significant difference between the pre-test and post-test mean scores and post-test and follow-up test mean scores for positive perfectionism in the experimental group students who participated in the psychoeducation program. There was a significant difference between the pre-test and post-test mean scores for negative perfectionism, self-compassion, emotional and psychological well-being in the experimental group students, but no significant difference between the post-test and follow-up test mean scores. In the control group, while there was no significant difference between the pre-test and post-test mean scores and post-test and follow-up test mean scores for positive perfectionism, there was a significant difference between the pre-test and post-test mean scores for negative perfectionism, but no significant difference between the post-test and follow-up test mean scores. While there was no significant difference between the pre-test and post-test mean scores of self-compassion, emotional well-being, and psychological well-being in the control group students, there was a significant difference between the post-test and follow-up test mean scores of self-compassion, but no significant difference between the post-test and follow-up test mean scores of emotional and psychological well-being. Overall, it can be said that the prepared psychoeducational program was not effective in increasing the positive perfectionism of gifted students, but it was effective in reducing negative perfectionism and increasing the levels of self-compassion, emotional and psychological well-being.