Elektrikli araçların diferansiyel sisteminde ptu çıkışı tasarımı
Design of ptu output in differential systems of electric vehicles
  1. Tez No: 1008967
  2. Yazar: CEMAL GÖMLEKSİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
Özet
L6- L7 sınıfı elektrikli araç üretiminin artması ile araçlar üzerinde kullanılan bazı sistemlerde farklılıklar meydana gelmektedir. En önemli farklılık elektrikli araçlarda kullanılacak olan motorun farklılık göstermesidir. Farklı araç hareket senaryoları düşünüldüğünde bir aracı hareket ettirmek için motorun tek başına yeterli olmadığı durumlar gözlemlenmektedir. Bir elektrikli aracı hareket ettirebilmek için motorun yanında gerekli olan tork değerini sağlayacak bir diferansiyel sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrikli araç teknolojisinin gelişmesi ile motor aktarım elemanı olan diferansiyel komplesinin elektrikli araçlara uygun şekilde geliştirilmesi gerekmektedir. Elektrikli araçlarda kullanılacak olan diferansiyel sistemi aracın tork ve hız gereksinimlerini karşılayabilecek bir oranda ve sistem tasarımının da tork ve hız değerlerini karşılayacak bir mukavemete sahip yapıda olması aracın güvenli k açısından gereklidir. Transmisyon sistemi içerisinde üç ana eleman bulunmaktadır. Bu elemanların her biri transmisyon sisteminin çalışmasında önemli rolleri vardır. Bu elemanlar; dişli grupları, gövdeler, diferansiyel elemanlarıdır. Dişli grupları kendi içerisinde bir oran barındırıp motordan gelen tork ve hız değerlerini değiştirip gerekli olan değerlere ulaşılmasını sağlar. Gövde elemanı dişli grubunun çalışabilmesi için ve içerisindeki elemanları muhafaza etmek için gerekli olan elemandır. Dişliler gövdeye bağlanılarak sistemin çalışması sağlanır. Diferansiyel elemanı bir araç için önemli bir komponenttir. Aracın dönme esnasında iç ve dış tekerler arasında oluşacak hız farklılığının giderilmesine yardımcı olur. Ana elemanların yanında transmisyon sisteminin düzgün çalışmasını sağlayacak yardımcı elemanlar bulunmaktadır. Bu elemanların montajlanması ile transmisyon sistemi üretilmiş olacaktır. Bunun sonucunda analizler ve testler yapılarak tasarımın uygunluğu belirlenir. Elektrikli araç sistemlerinde hidrolik elemanlar eklendiği zaman bir hidrolik pompanın çalıştırtılması için ek bir elektrik motora ihtiyaç duyulmaktadır. L sınıfı araçların hidrolik sistem ile sınır değerlerde kalabilmesi için yeni bir tasarım gerekmektedir. Bu sisteme ek gereksinimlerin karşılanması için bir hidrolik pompa sistemi montaj tasarımı oluşturulmuştur, bir senkromeç kavrama yardımıyla motordan alınan gücü ihtiyaca göre transmisyon sistemine veya hidrolik pompaya aktarabilmektedir. Bu sistem elektronik olarak bir lineer motor ile veya mekanik olarak bir kol yardımıyla hareket ettirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing production of L6-L7 class electric vehicles, some systems used in these vehicles are becoming different. The most important difference is the type of motor used in electric vehicles. Considering different vehicle movement scenarios, it is observed that the motor alone is not sufficient to move a vehicle. To move an electric vehicle, a differential system is needed in addition to the motor to provide the necessary torque. With the development of electric vehicle technology, the differential assembly, which is the motor transmission element, needs to be developed to suit electric vehicles. For the safety of the vehicle, the differential system to be used in electric vehicles must be able to meet the torque and speed requirements of the vehicle, and the system design must have a structure that has the strength to withstand these torque and speed values. There are three main elements in the transmission system. Each of these elements plays an important role in the operation of the transmission system. These elements are; gear sets, housings, and differential elements. Gear sets contain a ratio within themselves and modify the torque and speed values coming from the motor to achieve the required values. The housing element is the element necessary for the operation of the gear set and for housing the elements inside. The system operates by connecting the gears to the housing. The differential element is a crucial component for a vehicle. It helps eliminate the speed difference between the inner and outer wheels during rotation. In addition to the main elements, there are auxiliary elements that ensure the smooth operation of the transmission system. The assembly of these elements will produce the transmission system. Following this, analyses and tests are conducted to determine the suitability of the design. In electric vehicle systems, when hydraulic elements are added, an additional electric motor is needed to operate a hydraulic pump. A new design is required for L-class vehicles to maintain their hydraulic system within limits. To meet these additional requirements, a hydraulic pump system assembly design has been created. With the help of a synchronized clutch, the power from the engine can be transferred to the transmission system or the hydraulic pump as needed. This system can be operated electronically with a linear motor or mechanically with a lever.