TR71 bölgesi afet dirençlerinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
The evaluation of disaster resilience of TR71 provinceswith multicriteria decision making methods
- Tez No: 1009016
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Afetler günümüzde oluş sıklıkları ve etkilediği alanların artması ile gündemin önemli konularından biri olmuştur. Yaşanılan coğrafyaya bağlı olarak deprem, sel, heyelan veya tayfun gibi farklı şekillerde gözlenmektedir. Günümüz teknolojileri ile afetlerin oluş zamanlarını ve etkilerini kestirmek çok zor veya mümkün değildir. Bu nedenle afetlere karşı alınacak tedbirlerin başında afet yaşanan coğrafyanın afet dirençlerinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Afet yaşanan coğrafyalarda bulunan illerin, ilçelerin mevcut özelliklerinin belirlenmesi, diğer bölgelere göre avantajlı ve dezavantajlı yönlerinin ortaya çıkarılması, karar vericilere, afet ile ilgili yapılacak hazırlık çalışmalarına ve yardım faaliyetleri planlaması yapanlara faydalı olacaktır. Ayrıca izlenen yöntem farklı coğrafi bölgelerin afet dirençlerinin belirlenmesi için bir kılavuz özelliği taşımaktadır. TR71 illeri olarak plan ve programlarda gruplaması yapılan Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Niğde illerinin afet dirençlerinin belirlenmesi amacıyla bir çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmada çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak dört ana kriter çerçevesinde illerin afet dirençleri analiz edilmiştir. Ekonomik, sosyal, altyapı ve doğal çevre ana kriterleri altında on bir alt kriter ve 39 gösterge ile farklı alanlarda illerin dirençleri analiz edilmiştir. Afet planlaması, illerin avantajlı ve dezavantajlı yönlerinin ortaya çıkarılması, ileride yapılacak plan, bütçe ve yatırım konularında karar vericilere önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, disasters have become one of the important issues on the agenda with the increase in the frequency of their occurrence and the areas they affect. It is observed in different forms such as earthquakes, floods, landslides or typhoons depending on the geography. With today's technologies, it is very difficult or impossible to predict the occurrence times and effects of disasters. For this reason, it is important to determine the disaster resilience of the disaster geography at the beginning of the measures to be taken against disasters. Determining the current characteristics of the provinces and districts in disaster-affected geographies, revealing their advantageous and disadvantageous aspects compared to other regions will be beneficial to decisionmakers, disaster-related preparatory studies and those planning aid activities. In addition, the method followed serves as a guide for determining the disaster resilience of different geographical regions. A study was conducted to determine the disaster resilience of Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray and Niğde provinces, which are grouped in plans and programs as TR71 provinces. In the study, the disaster resilience of the provinces was analyzed within the framework of four main criteria by using multi-criteria decision-making methods. The resilience of the provinces in different areas was analyzed with eleven sub-criteria and 39 indicators under the main criteria of economic, social, infrastructure and natural environment. It is thought that it will make a significant contribution to decision makers in disaster planning, revealing the advantageous and disadvantageous aspects of the provinces, and future planning, budget and investment issues.