Yerli kedi ve beyaz Yeni Zelanda tavşanının Aorta Abdominalis'inin son kolları (A.iliaca externa, A.iliaca interna ve A.sacralis mediana) üzerinde komparatif makro-anatomik araştırmalar
  1. Tez No: 23968
  2. Yazar: İSMET TAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TECİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
71 ÖZET Bu çalışmada yerli kedi ve Beyaz Yeni Zelanda Tavşanında aorta abdominalis ' in son kolları komparatif ve makro-anatomik olarak incelendi. Araştırmada, Ankara yöresinden elde edilen; ortalama 3100 gr. ağırlığında 11 adet (5 erkek, 6 dişi) adult yerli kedi ve ortalama 3250 gr. ağırlığında 10 adet (5 erkek, 5 dişi) adult Beyaz Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı ve aşağıda belirtilen bulgular elde edildi. 1- Kedide aorta abdominalis ' in son kollarının 3 kedide asimetrik ve 8 kedide simetrik olmak üzere, iki farklı şekilde çıktıkları görüldü. 2- Tavşanda a. iliaca communis dextra'nm ortalama uzunluğu, a. iliaca communis sinistra'dan yaklaşık 5 mm. daha uzun olarak bulundu. 3- Tavşanda a. iliolumbalis ' in, a. circumflexa ilium profunda' dan çıktığı saptandı. A- A. profunda femoris'in tavşanda, tr. pudendoepigastricus 'un yaklaşık 3 mm. distal 'inde çıktığı görüldü. 5- A. circumflexa femoris lateralis' in kedide r. ascendens'i verdikten sonra m. quadriceps femoris' i besleyen kollara bölündüğü saptandı. 6- A. caudalis femoris medialis'in kedide lateral 'e doğru ilerlediği ve m. vastus lateralis' in içerisinde sonlandığı görüldü. 7- A. Saphena 'nın son kolları tavşanda aa. digitales plantares communes II-IV olarak bulundu.72 8- Kedi ve tavşanda, a. poplitea'nın ra. popliteus'un arkasında a. tibialis cranialis ve a. tibialis oaudalis'e ayrıldığı saptandı. 9- A. peronea ve r. superf icialis ' in tavşanda a. tibialis cranialis ' ten ortak bir kökle çıktıkları görüldü. 10- A. tibialis cranialis'in r. superficialis ' inin tavşanda metatarsal kemiklerin ortası düzeyinde sonlandığı saptandı. 11- A. tibialis cranialis'in r. superficial is ' inin son kolları tavşanda aa. digitales dorsales communes II-IV olarak bulundu, 12- Bir erkek tavşanda; a. prostatica 'nın, a. penisten çıktığı ve a. rectalis media'nmda bulunmadığı görüldü. 13- A. pudenda interna 'nın tavşanda 2-10 mm. arasında bir uzunlukta olduğu saptandı. 14- A. sacralis mediana ' nın, tavşanda aorta abdominal is ' ten a. iliaca communis dextra et sinistra 'nın orijin'inden 5 ile 12 mm. önce çıktığı görüldü.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY Comparative Macro-anatomic Investigations on the Terminal Branches (A. iliaca externa, A. ilaca interna and A. sacral is mediana) of the Abdominal Aorta of the Native Cat and New Zeland Rabbit. In this study the terminal branches of the aorta abdorainalis (a. iliaca externa, a. iliaca interna and a. sacralis mediana) in the native cat and White New Zeland rabbit have been investigated comparatively and macro-anatomically. Investigation was carried out approvimately 3100 gr. and 3250 gr. in weight 11 adult native cast (5 male, 5 female) and 10 adult white New Zeland rabbits (5 male, 5 female) which obtained from Ankara provinces, respectively. The results are given below. 1- Terminal branches of the aorta abdominalis were seen symetrically (n;8) and asymetrical ly (n:3) in cats. 2- The length of the a. iliaca communis dextra was found as about 5 mm. longer than the a. iliaca communis sinistra in the rabbit. 3- It was detected that a. iliolumbalis arose from the a. circumflexa ilium profunda in the rabbit. A- It was seen that the a. profunda femoris arose from a little distal (3 mm.) to the tr. pudendoepigastricus in the rabbit. 5- It was detected that the a. circumflexa femoris lateralis separated to the branches supplying the m. quadriceps femoris after it gave the r. ascendens in the cat.74 6- It was seen that the a. caudalis femoris media ran laterally and ended inside the m. vastus lateralis in the cat. 7- The terminal branches of the a. saphena were found as aa. digi tales plantares communes II-IV in the rabbit. 8- It was detected that the a. poplitea separated to the a. tibialis cranialis and the a. tibialis caudalis at behind of the m. popliteus in the cat and rabbit. 9- It was seen that the a. peronea and r. superficial is arose from the a. tibialis cranialis together by a common trunk, in the rabbit. 10- It was detected that the r. superficial is of the a. tibialis cranialis ended at the middle of the metatarsal bones, in the rabbit. 11- The terminal branches of the r. superficial is of the a. tibialis cranialis were found as the aa. digitales dorsales communes II-IV, in the rabbit. 12- It was seen that the a. prostatica arose from the a. penis and the a. rectalis media was not found, in a male rabbit. 13- The length of the a. pudenda interna was measured between 2 and 10 mm, in the rabbit. 14- It was seen that a. sacralis mediana arose from the aorta abdominalis 5-12 mm cranial to the a. iliaca communis dextra et sinistra.