Personalized medication recommendation system based on text or image inputs
Metin veya görüntü girdilerine dayalı kişiselleştirilmiş ilaç öneri sistemi
- Tez No: 1009028
- Danışmanlar: Prof. Dr. ABDURAZZAG ALI A ABURAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykoz Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
Özet
Bu tez, elektronik sağlık kayıtlarındaki metin (yapılandırılmış kodlar ve/veya notlar) veya görüntü girdilerinden (dermatoloji tarzı) güvenli çoklu ilaç kombinasyonları öneren bir Derin Öğrenme (DL) sistemidir; dermatoloji tarzı vakalar için isteğe bağlı bir görüntü dalı da mevcuttur. Odak noktam (i) önerilen setin etkinliği ve (ii) ilaç-ilaç etkileşimi (DDI) riski ile ölçülen güvenliktir. Kamuya açık araştırma veri kümelerini (örneğin, metin olarak Medicine csv dosyası ve görüntüler için HAM10000/ISIC) kullanarak, standart çok etiketli metrikleri (F1, Karışıklık) ve DDI oranını değerlendiriyorum. Ayrıca, önerileri açıklamalar ve güvenlik uyarılarıyla birlikte sunan, yalnızca araştırma amaçlı bir gösterim uygulaması da sunuyorum. Bu çalışma, açık bir güvenlik katmanına sahip bir Derin Öğrenme metodolojisidir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a Deep Learning (DL) system that recommends safe multi‑drug combinations from EHR text (structured codes and/or notes) or image inputs (dermatology‑style), with an optional image branch for dermatology‑style cases. I focus on (i) efficacy of the recommended set and (ii) safety measured by drug–drug‑interaction (DDI) risk. Using public research datasets (e.g., Medicine csv file as text and HAM10000/ISIC for images), I evaluate standard multi‑label metrics (F1, Confusion) and DDI rate. I also provide a research‑only demonstration app that surfaces recommendations with explanations and safety warnings. This work is a Deep Learning methodology with an explicit safety layer