Akut miyokard infarktüsü geçiren ve primer perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda mobil uygulamanın tedaviye uyum, öz-yönetim ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of mobile application on treatment adherence, self-management, and quality of life in patients with acute myocardial infarction undergoing primary percutaneous coronary intervention
- Tez No: 915482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM PASLI GÜRDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Giriş ve Amaç: Akut miyokard infarktüsü yüksek mortalite ve morbiditeye sahip klinik bir durumdur. Bu nedenle taburculuk sonrası hastalığın etkin yönetiminde hastaların tedavilerine ve yaşam tarzı önerilerine uyumlarının sağlanması çok önemlidir. Bu çalışmada akut miyokard infarktüsü geçiren ve primer perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda mobil uygulamanın tedaviye uyum, öz-yönetim ve yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Müdahale ve kontrol gruplu, randomize kontrollü ve deneysel olarak yürütülen bu çalışma, 2021-2024 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinde kardiyoloji kliniğinde yatan ilk kez st segment elevasyonlu akut miyokard infarktüsü geçiren ve primer perkütan koroner girişim uygulanan hastalar ile yürütüldü (n=31/30). Kontrol grubuna“Kalp Krizi Geçiren Hastalar için Eğitim Kitapçığı”ile standart taburculuk eğitimi yapıldı. Müdahale grubuna taburculuk eğitimine ek olarak mobil uygulama desteği verildi. Hastalar taburculuk sonrası 6 ay boyuncu takip edildi. Veriler 1., 3. ve 6. ayda toplandı. Veri toplamada yaşam tarzı değişikliklerine ilişkin özelliklerin yer aldığı hasta bilgi formu, laboratuvar ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu sonuçları izlem formu, İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği (İUBÖ), Kronik Hastalıklarda Öz-Bakım Yönetimi Ölçeği (KHÖBYÖ) ve Miyokart Enfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği (MIDAS) kullanıldı. Bulgular: Mobil uygulama desteği verilen müdahale grubundaki hastaların 6.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Acute myocardial infarction is a clinical condition with high mortality and morbidity rates. Ensuring patient adherence to treatments and lifestyle recommendations after discharge is crucial for effective post-acute myocardial infarction management. This study aimed to determine the impact of a mobile application on treatment adherence, self-management, and quality of life in patients with acute myocardial infarction undergoing primary percutaneous coronary ıntervention. Material and Methods: This randomized controlled and experimental study was conducted between 2021 and 2024 at the cardiology clinic of a university hospital. It included patients who had their first time with ST-segment elevation acute myocardial infarction and underwent primary percutaneous coronary intervention (n=31/30). The control group was provided standard discharge education with the“Education Booklet for Patients Having Heart Attack”. The intervention group, in addition to these practices, mobile application support was provided. They were followed up for 6 months post-discharge. Data were collected at 1, 3 and 6 months. The patient information form including characteristics related to lifestyle changes, laboratory and left ventricular ejection fraction results follow-up form, Medical Adherence Report Scale (MARS), The Self Care Management Process in Chronic Illness. (SCMCI), and Myocardial Infarction Dimensional Assessment Scale (MIDAS) were used in data collection.