School of foreign languages directors' views on leadership and management, qualifications for appointment, and continuing professional development needs: A qualitative study in Turkish context
Yabancı diller yüksekokul müdürlerinin liderlik ve yönetime, atanma niteliklerine ve sürekli mesleki gelişim ihtiyaçlarına ilişkin görüşleri: Türkiye bağlamında nitel bir çalışma
- Tez No: 928192
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Sınıf içi akademik faaliyetlerden sonra öğrenci başarısını ve okul gelişimini etkileyen en önemli husus etkili liderliktir. Okul liderinin atanmadan önce görev ve sorumluk alanları ile ilgili kapsamlı ve sistematik bir eğitim alması hem tüm akademik ve idari faaliyetlerin sorunsuz yönetilmesi hem de tüm paydaşların iyi oluşlarını sağlamaktadır. Bu bağlamda, okul liderlerinin görevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli nitelikler, bilgi ve becerilerle donatılması, kurumun gelecek vizyonunun gerçekleşmesini sağlamakta ve birlik beraberliği temin ederek tüm paydaşların eğitim sürecine aktif katılımıyla verimli ve anlamlı bir okul kültürü oluşturmaktadır. Bu sebeple okul liderinin eğitim alması, gerekli vasıflara sahip olması ve atandıktan sonra sürekli mesleki gelişim ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı okulun gelişimi ve öğrencilerin başarısını etkilediği için bu hususlar araştırılmaya değer konulardır. Bu bağlamda, bu çalışma okul liderlerinin yöneticilik ve liderlik konseptleri ile ilgili algılarını, kendi kurumlarında ağırlıklı olarak kullandıkları liderlik modelini, okul lideri olarak atanabilmek için gerekli olan vasıfları, atanmadan önce hangi alanlarda eğitim almaları gerektiğini ve atandıktan sonra okul liderlerinin sürekli mesleki gelişim ihtiyaçlarının nasıl karşılanması gerektiğini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmanın yürütülmesi için nitel bir tanımlayıcı araştırma tasarımı kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir durum örneklemesinin kullanıldığı bu çalışmaya Türkiye'nin yedi bölgesinde hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde yabancı diller yüksekokul müdürü olarak görev yapan 17 okul lideri katılımcı olarak dâhil edilmiştir. Nitel veriler, sırasıyla açık uçlu sorular içeren bir anket, yarı yapılandırılmış bir e-posta mülakat ve öz değerlendirme formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Creswell'in tümevarım içerik analizinin döngüsel modeli kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, yabancı diller yüksekokul yöneticileri liderlik kavramını değişim aktörü olma, iş birliği kültürünü teşvik etme, vizyon ve ilham yaratma, arabuluculuk, okul geliştirme, politika oluşturma, kalite odaklı ve sürekli bilişsel emek ile ilişkilendirirken; yönetim kavramını önceden belirlenen politikaları denetleme ve güvence altına alma, evrak işleri ve sistem, kalite güvencesi, arabuluculuk, katılımcı yaklaşım ve değişim yönetimi ile ilişkilendirmişlerdir. Bunun yanı sıra okul liderlerinin kendi kurumlarında en çok tercih ettikleri liderlik modelinin katılımcı liderlik modeli olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar ayrıca, yabancı diller yüksekokul müdürü olarak atanabilmek için gerekli olan vasıfların akademik geçmişin dil eğitimi alanında olması, iletişim ve kişiler arası ilişki becerileri, işbirliği, stratejik düşünme, problem çözme ve liderlik becerileri gibi farklı sosyal becerileri, akademik mükemmeliyet, kişilik özellikleri ve operasyon verimliliği olduğunu ortaya koymaktadır. Buna ek olarak araştırma bulgularına göre okul liderleri atanmadan önce görev ve sorumluluk alanları ile ilgili eğitim alma ihtiyacı hissettiklerini ve Türkiye bağlamında tasarlanan müfredat programında eğitsel liderlik, bilgi ve iletişim teknolojilerinin öğrenme ile bütünleşmesi, insan yönetimi, iletişim becerileri, uyuşmazlık yönetimi, yöneticilik ve idarecilik, hukuk, müfredat, liderlik ve stratejik planlama gibi başlıkların yer alması gerektiğini belirtmişlerdir. Son olarak, araştırma sonuçları, okul liderlerinin atanmalarından sonra sürekli mesleki gelişim ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çeşitli yöntemleri belirlemiştir. Bu yöntemler arasında yönetimle ilgili eğitimlere katılma, dil eğitimindeki güncel gelişmeleri takip etme, ihtiyaç analizine dayalı kişiselleştirilmiş gelişim programları hazırlama, ağ kurma, üst yönetim desteği, mentorluk programları, iş birliğine dayalı öğrenme toplulukları, atama öncesi ve sonrası eğitim, halefiyet planlaması, geri bildirim ve değerlendirme ile eylem araştırması ve öz değerlendirme yer almaktadır. Araştırma süreci ve sonuçları göz önüne alındığında, dil eğitiminin ana paydaşları için çeşitli çıkarımlar elde edilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is apparent that effective leadership is the most crucial factor influencing student success and school improvement following in-class academic activities. It has been emphasized that comprehensive and systematic training for school leaders on their areas of responsibility before their appointment ensures smooth management of all academic and administrative activities and fosters the well-being of all stakeholders. In this context, equipping school leaders with the necessary qualifications, knowledge, and skills to fulfill their duties enables the realization of the institution's future vision and ensures unity, thereby creating a productive and meaningful school culture through active participation of all stakeholders in the educational process. Therefore, the training and qualifications of school leaders, as well as how their continuous professional development needs are met after their appointment, are worth exploring, as they affect the development of the school and the success of the students. In this regard, this study aims to investigate the perceptions of school leaders on management and leadership concepts, the leadership model predominantly used in their institutions, the qualifications required to be appointed as a school leader, the areas in which training should be received before appointment, and how the continuous professional development needs of school leaders should be treated after appointment. A qualitative descriptive research design was used to conduct the current study. A convenience sampling of 17 school leaders serving as foreign language school directors in both state and foundation universities in all seven regions of Türkiye participated in this study. Qualitative data were collected through a questionnaire including open-ended questions, semi-structured e-mail interviews, and a self-assessment sheet. The cyclical model of Creswell's inductive content analysis was used for data analysis. According to the findings of the study, foreign language school directors associated the leadership concept with being an agent of change, fostering a culture of collaboration, creating vision and inspiration, mediation, school improvement, policy-making, quality-oriented and continuous cognitive labor, while they associated the management concept with checking and ensuring policies, paper works and system, quality assurance, mediation, participative approach, and change management. Additionally, it was determined that the participative leadership model is the most preferred leadership model among school leaders in their institutions. The results also indicated that the qualifications required to be appointed as a foreign language school director include an academic background in language education, soft skills such as communication and interpersonal skills, collaboration, strategic thinking, problem-solving, and leadership skills, academic excellence, personality traits, and operational efficiency. Furthermore, according to the research findings, school leaders felt the need for training on their areas of responsibility before their appointment and suggested that instructional leadership, ICT and learning, managing people, communication skills, conflict management, management and administration, law, curriculum, leadership, and strategic planning should be included in the leadership development curriculum program designed in Turkish context. Finally, the research results identified various methods for treating the continuous professional development needs of school leaders after their appointment. These included joining in management-related training, staying informed of recent trends in language education, preparing personalized development programs based on needs analysis, networking, higher management support, mentorship programs, collaborative learning communities, pre- and post-appointment training, succession planning, feedback and evaluation, and action research and reflection. Considering the research process and results, various implications and recommendations were derived for the main stakeholders in language education.