Pellet içeren formülasyonların geliştirilmesi ve in vitro testlerle değerlendirilmesi
Development of pellet containing formulations and their evaluation by in vitro tests
  1. Tez No: 1009063
  2. Yazar: TUĞÇE KAVAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
Özet
Sıkıştırılarak hazırlanan çoklu pellet içeren tabletler (T-MUPS), içerdiği her bir pelletin sahip olduğu salım özelliğini koruması ve gastrointestinal sistem boyunca homojen dağılım göstermesi gibi avantajlar sağlamakla beraber, sıkıştırma sırasında pelletlerin zarar görmesi üretim sürecindeki en büyük zorluklardan biridir. Bu çalışma kapsamında, tablet basımı sırasında oluşan zararı engellemek amacıyla çoklu pellet içeren yumuşak jelatin tablet (SG-MUPS) formunun geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Çalışmada dabigatran eteksilat (DE) pelletler model pellet olarak kullanılmıştır. Öncelikle, çoklu pellet içeren yumuşak tablet formülasyonu hazırlanışına etki etmesi muhtemel iki parametre olan sıvağ miktarı ve jelatin konsantrasyonu, 3 farklı seviyede kullanılarak deney tasarımı oluşturulmuştur. Diğer yandan, sıkıştırılmış çoklu pellet içeren tabletler de kontrol grubu olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan tabletlerin 0,01 N HCl, pH 4,5 asetat tamponu ve distile su olmak üzere 3 farklı ortamda dissolüsyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 0,01 N HCl ortamında 10.,20. ve 30. dakikalarda yumuşak jel tabletlerin salım oranları sırasıyla %30,27±2,44, %58,40±2,07, %92,16±5,09 olarak belirlenirken; sıkıştırılmış çoklu pellet içeren tabletlerde bu değerler sırasıyla %86,17±2,92, %98,30±2,46, %100,76±2,57 olarak kaydedilmiştir. Yumuşak jel tabletin ilk 10 dakikada salımının yavaş başlaması, jel matriksin şişme sürecine bağlı bir gecikme fazı ile ilişkilendirilirken; sıkıştırılmış çoklu pellet içeren tabletlerde ise sıkıştırma sırasında pelletlerin mekanik olarak hasar görmesi, salımın daha erken ve hızlı başlamasına neden olmuştur. Sonuç olarak, pellet içeren yumuşak jel tablet formunun, pelletlere mekanik zarar vermeden üretime olanak sağlayan yenilikçi bir yaklaşım olabileceği ve pellet içeren farmasötik sistemlerin dezavantajlarını azaltma potansiyeline sahip olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Compressed multiple-unit pellet system tablets (T-MUPS) offer advantages such as preserving the release characteristics of individual pellets and ensuring homogeneous distribution throughout the gastrointestinal tract; however, pellet damage during compression remains one of the major manufacturing challenges. In this study, the development of a soft gelatin multiple-unit pellet system tablet (SG-MUPS) was investigated as an alternative approach to prevent pellet damage during tablet compression. Dabigatran etexilate (DE) pellets were used as model pellets. An experimental design was established by evaluating two formulation parameters—fill mass and gelatin concentration—each at three different levels. Compressed multiple-unit pellet tablets were also prepared as a control group. Dissolution studies were performed in 0.01 N HCl, pH 4,5 acetate buffer, and distilled water. In 0.01 N HCl medium, the release rates of the soft gelatin tablets at 10, 20, and 30 minutes were 30.27±2.44%, 58.40±2.07%, and 92.16±5.09%, respectively, whereas the corresponding values for compressed multiple-pellet tablets were 86.17±2.92%, 98.30±2.46%, and 100.76±2.57%. For the compressed multiple-unit pellet tablets, these values were recorded as 86.17%, 98.30%, 100.76% and 2.92%, 2.46%, 2.57%, respectively. The slower initial release of the soft gelatin tablets during the first 10 minutes was attributed to a lag phase associated with gelatin matrix swelling, while the faster release from compressed tablets resulted from mechanical damage to the pellets during compression. Overall, the soft gelatin pellet-containing tablet formulation may represent an innovative approach that allows production without mechanical damage to pellets and may reduce the limitations of pellet-based pharmaceutical systems.