Plastik enjeksiyon üretiminde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği risklerinin değerlendirilmesi
Assessment of occupational health and safety risks of workers in plastic injection production
- Tez No: 1009066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, plastik enjeksiyon üretiminde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği risk algıları incelenmiş ve Kocaeli Organize Sanayi Bölgesi'ndeki riskler değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı, plastik enjeksiyon makineleri ve kalıplarındaki tehlikelerin işçilerce algılanışını saptamak ve İSG uygulamalarının etkinliğini ortaya koymaktır. Çalışma, tarama modeli ile gerçekleştirilmiş ve 54 maddeden oluşan Likert tipi İSG Risk Algısı Ölçeği kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırmaya 120 çalışan katılmıştır.Veri analizi SPSS programı yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra KMO-Bartlett testi, Açımlayıcı Faktör Analizi, Cronbach Alpha güvenilirlik analizi, t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Faktör analizi beş temel bileşen belirlemiştir: Genel İSG Algısı, Kalıp ve Ekipman Güvenliği, Makine ve Operasyon Güvenliği, Eğitim-Bilinç-Yetkinlik, İSG İletişimi-Bildirim-Kaza Yönetimi. Ölçeğin tüm boyutlarında Cronbach Alpha değeri 0. 87 ile 0. 93 arasındadır, bu da yüksek güvenilirlik gösterir.Araştırma sonuçlarına göre, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algısı orta ile yüksek seviyelerde yer almaktadır. En yüksek ortalama Kalıp ve Ekipman Güvenliği alanında, en düşük ise İSG mevzuatının uygulanma düzeyinde görülmüştür. Cinsiyete göre algıda fark yok; yaş, görev ve iş tecrübesinde ise belirgin eğilimler var ama istatistiksel anlamda anlamlı bulunmamıştır. Korelasyon analizleri alt boyutlar arasında güçlü bağlar olduğunu göstermiştir (r=0. 79–0. 91). Regresyon analizi sonuçlarına göre, çalışanların genel İSG algısını en iyi öngören değişken İSG İletişimi, Bildirim ve Kaza Yönetimi olmuştur (β=0. 44).Araştırma sonucunda, plastik enjeksiyon alanında güvenlik kültürünün geliştirilmesinde yönetimin desteği, etkili iletişim, teknik ekipman güvenliği ve çalışan eğitimlerinin önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Bu veriler, sektör işletmeleri için belirgin iyileştirme fırsatları ve güvenlik stratejileri oluşturmada önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perceptions of occupational health and safety risks among workers in plastic injection production and evaluates the risks in the Kocaeli Organized Industrial Zone. The aim of the research is to determine the perceptions of workers regarding the hazards in plastic injection machines and molds and to reveal the effectiveness of occupational health and safety practices. The study was conducted using a survey model, and data was collected using a 54-item Likert-type Occupational Health and Safety Risk Perception Scale. 120 employees participated in the study. Data analysis was performed using the SPSS program. In addition to descriptive statistics, KMO-Bartlett test, Exploratory Factor Analysis, Cronbach Alpha reliability analysis, t-test, ANOVA, correlation and regression analyses were performed. Factor analysis identified five main components: General OHS Perception, Mold and Equipment Safety, Machinery and Operation Safety, Training Awareness-Competence, and OHS Communication-Reporting-Accident Management. The Cronbach Alpha value for all dimensions of the scale ranged from 0.87 to 0.93, indicating high reliability. According to the research results, employees' perception of occupational health and safety is at a medium to high level. The highest average was observed in the Mold and Equipment Safety area, and the lowest in the level of application of OHS legislation. There was no difference in perception according to gender; there were significant trends in age, job title, and work experience, but these were not statistically significant. Correlation analyses showed strong links between the sub-dimensions (r=0.79–0.91). According to the regression analysis results, the variable that best predicted employees' overall occupational health and safety perception was Occupational Health and Safety Communication, Reporting, and Accident Management (β=0.44). The research concluded that management support, effective communication, technical equipment safety, and employee training play a significant role in developing a safety culture in the plastic injection molding sector. This data provides a significant contribution to creating clear improvement opportunities and safety strategies for businesses in the sector.