Topuk kanı alma işlemi sırasında verilen farklı kanguru pozisyonlarının yenidoğanın ağrı, konfor ve fizyolojik parametrelerine etkisi
The effect of different kangaroo positions given during heel lance procedure on newborn's pain, comfort, and physiological parameters
- Tez No: 1009100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu randomize kontrollü deneysel tasarımdaki çalışma, topuk kanı alımı sırasında uygulanan üç farklı kanguru pozisyonunun (Klasik kanguru, Yan kanguru ve Ters kanguru) yenidoğanların ağrı, konfor ve fizyolojik parametreleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, 1 Aralık 2025 - 31 Aralık 2025 tarihleri arasında T.C. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum Sonu II Servisinde, toplam 63 yenidoğan (klasik kanguru=21, yan kanguru=21, ters kanguru=21) ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS), Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (COMFORTneo) ve Fizyolojik Parametre İzlem Formu kullanıldı. Gruplar tanıtıcı özellikler açısından homojendi (p>0.05). Araştırma bulgularına göre; NIPS ağrı puanları açısından gruplar arasında ölçüm zamanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Ancak COMFORTneo ölçeğinden elde edilen verilerde; ters kanguru grubundaki yenidoğanların, klasik ve yan kanguru gruplarındaki yenidoğanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek distres yaşadığı ve daha az konforlu olduğu görüldü (p<0.05). Kalp atım hızı ve oksijen satürasyonu değerlerinde gruplar arası anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05) ve tüm pozisyonların fizyolojik stabiliteyi benzer şekilde koruduğu belirlendi. İşlem süresi ve kümülatif ağlama süresi açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte, yan kanguru grubunda ağlama süresi daha kısaydı (Yan kanguru<Klasik kanguru<Ters kanguru). Sonuç olarak; her üç kanguru pozisyonunun da ağrı yönetimi ve fizyolojik stabilite açısından güvenli olduğu, ancak konforun korunması ve distresin azaltılması noktasında klasik ve yan kanguru pozisyonlarının ters kanguru pozisyonuna göre daha olumlu sonuçlar sunduğu saptandı. Bu doğrultuda, topuk kanı alımı gibi invaziv girişimler sırasında anne-bebek arasındaki yüz yüze etkileşimin korunduğu klasik ve yan kanguru pozisyonlarının öncelikli olarak tercih edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effects of three different kangaroo care positions (classic kangaroo, lateral kangaroo, and reverse kangaroo) applied during heel lance on the pain, comfort, and physiological parameters of newborns. The research was carried out between December 1, 2025, and December 31, 2025, at the Postpartum Service II of T.C. Istanbul Provincial Health Directorate Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, with a total of 63 newborns (Classic kangaroo=21, Lateral kangaroo=21, Reverse kangaroo=21). Data were collected using an Information Form, the Neonatal Infant Pain Scale (NIPS), the COMFORTneo Scale, and a Physiological Parameter Monitoring Form. It was determined that the groups exhibited a homogeneous distribution regarding their descriptive characteristics (p>0.05). According to the research findings, no statistically significant difference was found between the groups in terms of NIPS pain scores across measurement times (p>0.05). However, data obtained from the COMFORTneo scale showed that newborns in the reverse kangaroo group experienced significantly higher distress and lower comfort compared to those in the classic and lateral kangaroo groups (p<0.05). No significant difference was detected between the groups regarding heart rate and oxygen saturation values (p>0.05), and it was determined that all positions maintained physiological stability similarly. Although there was no significant difference between the groups in terms of procedure duration and cumulative crying time, the crying time was shortest in the lateral kangaroo group (Lateral kangaroo<Classic kangaroo<Reverse kangaroo). In conclusion, while all three kangaroo positions were found to be safe in terms of pain management and physiological stability, it was determined that classic and lateral kangaroo positions yielded more positive results in maintaining comfort and reducing distress compared to the reverse kangaroo position. Accordingly, it is recommended that classic and lateral kangaroo positions, which preserve face-to-face interaction between mother and infant, be prioritized during invasive procedures such as heel lance.