Küresel ölçekte geliştirilen yapay zeka tabanlı iş kazası tahmin modelinin maliyet etkin analizi: Türkiye inşaat ve metal sektörü örneği
Cost-effective analysis of a globally developed artificial intelligence-based workplace accident prediction model: The case of the Turkish construction and metal sector
- Tez No: 1009108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME TAPHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
İş kazaları, çalışan sağlığını tehdit etmenin yanı sıra işletmeler açısından önemli ekonomik kayıplara yol açan temel sorunlardan biridir. Türkiye'de özellikle inşaat ve metal sektörleri, yüksek iş kazası oranları ile öne çıkmakta; mevcut iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ise çoğu zaman kazalar meydana geldikten sonra devreye girmektedir. Bu durum, önleyici yaklaşımların sınırlı kalmasına ve risklerin yeterince erken tespit edilememesine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, yapay zekâ tabanlı iş kazası tahmin modelleri geliştirerek Türkiye'de inşaat ve metal sektörlerinde iş kazası risklerinin önceden belirlenmesine katkı sağlamak ve geliştirilen modellerin performanslarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Ayrıca elde edilen bulgular doğrultusunda, bu tür modellerin işletmeler açısından maliyet etkinliği perspektifinden potansiyel katkıları ele alınmıştır. Araştırmada, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 2023 ve 2024 yıllarına ait sektörel istatistiklerinden esinlenilerek oluşturulan simülasyon tabanlı bir veri seti kullanılmıştır. Veri seti, inşaat ve metal sektörlerinde çalışan toplam 2000 kişiyi temsil edecek şekilde yapılandırılmıştır. Modelleme sürecinde Logistic Regression, Random Forest ve XGBoost algoritmaları kullanılmış; modellerin performansları doğruluk (accuracy), kesinlik (precision), duyarlılık (recall), F1 skoru ve ROC–AUC ölçütleri üzerinden değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Logistic Regression modelinin kazalı durumları tespit etme konusunda yüksek duyarlılık sergilediğini, ancak yanlış pozitif tahmin oranlarının görece yüksek olduğunu göstermektedir. Random Forest modeli, genel doğruluk açısından güçlü bir performans sunmasına rağmen kazalı durumların tespitinde sınırlı kalmıştır. XGBoost modeli ise doğruluk, F1 skoru ve ROC–AUC değerleri bakımından daha dengeli bir performans profili sergileyerek iş kazası tahmini açısından öne çıkan model olmuştur. Model performanslarının ekonomik etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen maliyet etkinlik analizinde, yanlış negatif ve yanlış pozitif hataların maliyetleri dikkate alınmıştır. Analiz sonucunda XGBoost modelinin yaklaşık 640.000 TL toplam maliyet ile en düşük maliyet değerini ürettiği belirlenmiştir. Random Forest modelinin yaklaşık 1.225.000 TL, Logistic Regression modelinin ise yaklaşık 890.000 TL toplam maliyet oluşturduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, XGBoost modelinin Random Forest modeline kıyasla yaklaşık %48, Logistic Regression modeline kıyasla ise yaklaşık %28 oranında daha düşük maliyet ürettiğini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, yapay zekâ tabanlı tahmin modellerinin iş sağlığı ve güvenliği alanında proaktif risk yönetimi yaklaşımlarını destekleyebilecek bir karar destek aracı olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır. Özellikle yüksek riskli sektörlerde, bu tür modellerin erken uyarı mekanizmaları ile entegre edilmesi, iş kazalarının azaltılmasına ve işletmelerin maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlayabilecek bir potansiyel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents constitute a major problem that not only threaten employee health and safety but also lead to significant economic losses for enterprises. In Türkiye, the construction and metal industries stand out as sectors with high accident rates, while existing occupational health and safety (OHS) practices often become effective only after accidents occur. This situation limits preventive approaches and prevents risks from being identified at an early stage. The aim of this thesis is to contribute to the early prediction of occupational accident risks in the construction and metal sectors in Türkiye by developing artificial intelligence–based accident prediction models and to comparatively evaluate the performance of these models. In addition, the potential contributions of such models from a cost-effectiveness perspective for enterprises are examined based on the obtained findings. In the study, a simulation-based dataset inspired by the sectoral statistics published by the Social Security Institution for the years 2023 and 2024 was utilized. The dataset was structured to represent a total of 2,000 employees working in the construction and metal sectors. During the modeling process, Logistic Regression, Random Forest, and XGBoost algorithms were employed, and model performances were evaluated using accuracy, precision, recall, F1-score, and ROC–AUC metrics. The results indicate that the Logistic Regression model demonstrates high recall in detecting accident cases, although it produces relatively higher false positive predictions. The Random Forest model achieves strong overall accuracy but remains limited in identifying accident cases. The XGBoost model, on the other hand, exhibits a more balanced performance in terms of accuracy, F1-score, and ROC–AUC values, emerging as the most prominent model for occupational accident prediction within the scope of this study. To evaluate the economic implications of model errors, a cost-effectiveness analysis was conducted by considering the costs associated with false negative and false positive predictions. The analysis revealed that the XGBoost model produced the lowest total cost at approximately 640,000 TL, whereas the Random Forest model generated a total cost of approximately 1,225,000 TL and the Logistic Regression model resulted in approximately 890,000 TL. These findings indicate that the XGBoost model provides approximately 48% lower cost compared to Random Forest and 28% lower cost compared to Logistic Regression. In conclusion, this thesis demonstrates that artificial intelligence–based prediction models can be considered effective decision support tools for proactive risk management in the field of occupational health and safety. Particularly in high-risk sectors, integrating such models with early warning mechanisms has the potential to contribute to reducing occupational accidents and lowering operational costs for enterprises.