Denetimli serbestlik hükümlerine tabi bireylerin çocukluk çağı travmaları fonksiyonel olmayan tutumlar ve duygu düzenleme güçlüğü açısından incelenmesi
An examination of individuals subject to probationary terms in terms of childhood traumas, non-functional attitudes and difficulty in emotion regulation
  1. Tez No: 1009109
  2. Yazar: KAAN KÖKER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MELİKE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Çocukluk dönemi, bireylerin kişilik, bilişsel ve duygusal gelişimlerinin temelinin atıldığı kritik bir süreçtir. Bu dönemde yaşanan travmalar, psikolojik, biyolojik ve sosyal açıdan uzun vadeli olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Gerekli müdahalelerin yapılmaması, bireylerde hormonal ve psikolojik sorunlara yol açarken, zihinsel ve duygusal gelişimi de olumsuz etkileyebilmektedir. Travmatik yaşantılar, bireyin olumsuz bilişsel şemalar ve fonksiyonel olmayan tutumlar geliştirmesine neden olabilir. Fonksiyonel olmayan tutumlar, özellikle depresyon yaşayan bireylerde, bireyin kendisi, çevresi ve gelecek algısını çarpıtarak uyumsuz duygu ve davranış örüntülerine yol açabilir. Bilişsel terapinin temel varsayımı, bireyin dünyayı algılama biçiminin duygularını ve davranışlarını belirlemesidir. Bu bağlamda, geçmiş yaşantılardan kaynaklanan olumsuz tutumlar, otomatik düşünceler ve uyumsuz inançlar, duygu düzenleme süreçlerinde zorluklara neden olabilir. Bu nedenle, denetimli serbestliğe tabi bireylerin çocukluk çağı travmaları ile fonksiyonel olmayan tutum ve duygu düzenleme güçlükleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi, bireysel iyileşme ve toplumsal yeniden entegrasyon açısından önemlidir. Araştırma, nicel yaklaşım ve ilişkisel tarama modeliyle tasarlanmıştır. Evren, denetimli serbestliği Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Manavgat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülen kişilerden oluşmakta; örneklem, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen bu kapsamdaki 333 kadın ve erkek hükümlüden oluşmuştur. Veri toplama araçları olarak Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, çocukluk çağı travmalarının bilişsel ve duygusal işlevler üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Tanımlayıcı istatistikler, travmaların orta düzeyde olduğunu; duygusal ihmal ve aşırı koruma–kontrolün yüksek, cinsel istismarın düşük olduğunu ortaya koymuştur. Cinsiyete göre yalnızca cinsel istismarda kadınlar, bağımlılık boyutunda erkekler yüksek puan almıştır. Medeni durum, gelir ve eğitim değişkenleri ile bazı ölçek ve alt boyutlarda anlamlı farklar saptanmıştır. Korelasyon ve regresyon analizleri, duygusal ihmalin fonksiyonel olmayan tutumları, cinsel istismar, aşırı koruma–kontrol ve duygusal istismarın ise duygu düzenleme güçlüğünü anlamlı biçimde yordadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood is a critical period in which the foundations of an individual's personality, cognitive, and emotional development are laid. Traumas experienced during this period can create long-term negative psychological, biological, and social effects. Failure to provide necessary interventions can lead to hormonal and psychological problems in individuals, while also negatively impacting their mental and emotional development. Traumatic experiences can cause individuals to develop negative cognitive schemas and dysfunctional attitudes. Dysfunctional attitudes, especially in individuals experiencing depression, can distort the individual's perception of themselves, their environment, and the future, leading to maladaptive emotional and behavioral patterns. The fundamental assumption of cognitive therapy is that an individual's perception of the world determines their emotions and behaviors. In this context, negative attitudes, automatic thoughts, and maladaptive beliefs stemming from past experiences can cause difficulties in emotion regulation processes. Therefore, examining the relationships between childhood traumas and dysfunctional attitudes and difficulties in emotion regulation in individuals under probation is important for individual recovery and social reintegration. The research was designed using a quantitative approach and a correlational survey model. The universe consists of individuals under probation managed by the Manavgat Probation Directorate of the General Directorate of Prisons and Detention Houses; the sample comprises 333 male and female convicts selected using purposive sampling. The Childhood Trauma Scale, the Dysfunctional Attitudes Scale, and the Emotion Regulation Difficulty Scale were used as data collection tools. The findings indicate that childhood traumas have an impact on cognitive and emotional functions. Descriptive statistics revealed that traumas were at a moderate level; emotional neglect and overprotection-control were high, while sexual abuse was low. Regarding gender, only women scored higher in the sexual abuse dimension, while men scored higher in the dependency dimension. Significant differences were found in some scales and sub-dimensions with respect to marital status, income, and education variables. Correlation and regression analyses showed that emotional neglect significantly predicted dysfunctional attitudes, while sexual abuse, overprotection-control, and emotional abuse significantly predicted emotion regulation difficulties.