14 numaralı Mühimme Defterinin (s. 1- 78) transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The transcription and evaluation of Muhimme Ledger nr. 14 (pp. 1-78)
- Tez No: 1009134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Mühimme defterleri, Dîvân-ı Hümâyûn'da tutulan ve Osmanlı Devleti'nin idari, askerî, hukuki ve sosyal yapısına dair birincil derecede bilgiler içeren kayıtlardır. Dîvân-ı Hümâyûn'da alınan kararların suretlerini barındıran bu defterler, Osmanlı arşivinin temel defter serilerinden birini oluşturmaktadır.“14 Numaralı Mühimme Defterinin (s. 1-78) Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi”başlıklı bu tez, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde“BOA, Mühimme Defteri, nr. 14”koduyla tasniflenmiş olan defteri konu almaktadır. Müsvedde bir defter olan 14 Numaralı mühimme defterinin (H. 978–979 / M. 1570–1571) 1-78. sayfaları arasındaki ilk 100 hükmün transkribe edilmesi ve değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada, defterin fiziki ve diplomatik özellikleri hakkında bilgi verildikten sonra, transkripsiyonu yapılan hükümlerin özetleri çıkarılarak, defterin içeriği askerî iaşe, eşkıyalık ve donanma faaliyetleri gibi temalar ekseninde değerlendirilmiştir 14 numaralı mühimme defterinin 1-78. sayfasındaki hükümler 1570-1571 tarihleri arasında, Osmanlı Devleti'nde yaşanan iç ve dış meseleler hakkında önemli bilgiler içermektedir. Bunların başında ise 1571 yılında gerçekleşen Kıbrıs Adası'nın fethi için gerekli hazırlıklar, fethin önemi ile ilgili hükümler gelmektedir. Bu çalışmanın temel amaçlarından biri, müsvedde hükümlerden hangilerinin temize çekilerek hangi mühimme defterine dâhil edildiğini belirlemek, temize çekilmiş hükümler ile müsveddeler arasındaki farkları tespit etmek ve hangi müsvedde hükümlerin hiçbir mühimme defterinde yer almadığını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The Muhimme Ledgers (Defters) are records kept in the Imperial Council (Dîvân-ı Hümâyûn) that contain primary information regarding the administrative, military, legal, and social structure of the Ottoman State. These ledgers, which include copies of the decisions made in the Council, form one of the fundamental ledger series of the Ottoman archives. This thesis, titled“The Transcription and Evaluation of Muhimme Ledger Nr. 14 (pp. 1-78),”focuses on the ledger classified under the code“BOA, Mühimme Defteri, nr. 14”in the Presidency of the Republic of Türkiye Directorate of State Archives, Ottoman Archives. The study aims to transcribe and evaluate the first 100 decrees from pages 1-78 of Muhimme Ledger Nr. 14 (H. 978–979 / A.D. 1570–1571) which is a draft ledger. In this study, after providing information on the physical and diplomatic characteristics of the ledger, summaries of the transcribed decrees are provided, and the content of the ledger is evaluated based on themes such as military provisioning, banditry, and naval activities. The decrees on pages 1-78 of the 14th muhimme ledger contain important information about the internal and external affairs of the Ottoman Empire between 1570 and 1571. Foremost among these are the decrees concerning the preparations for the conquest of Cyprus in 1571 and the importance of the conquest. One of the main objectives of this study is to determine which of the draft decrees were finalized as a clean copy and included in which muhimme ledger, to identify the differences between the finalized decrees and the drafts, and to identify which draft decrees are not included in any muhimme ledger.