Mehmed Refik'in“Bin Sekiz Yüz Yetmiş Seferinin Münâkaşa ve Muhâkemesi Yâhud Fransa- Almanya Muhârebesi”adlı eserinin değerlendirilmesi
An evaluation of Mehmed Refik's work entitled 'The Debate and Trial of the 1870 Campaign, or the Franco-Prussian War'
- Tez No: 1009140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
1870 yılında Fransa ve Almanya arasında vuku bulan muharebe Mekteb-i İdadi-i Şâhâne Müdür ve Ders Nazırı ve Mekteb-i Fünun-ı Harbiye-i Şâhâne Muharebât-ı Meşhure Mebahise ve Muhakemesi hocası Miralay Mehmed Refik tarafından ele alınmıştır. Mehmed Refik'in“Bin Sekiz Yüz Yetmiş Seferinin Münâkaşa ve Muhâkemesi Yâhud Fransa- Almanya Muhârebesi”adlı eseriyle ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Eserde Fransa -Almanya Muharebesinin içeriğinden, muharebenin seyrinden, muharebenin etkisiyle devletlerin değişen politikalarından bahsedilmektedir. Bu çalışmada hedeflenen adı geçen kitabın Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine aktarılarak değerlendirilmesinin yapılmasıdır. Böylece konuyla ilgili yapılan çalışmalara bir Osmanlı subayı ve eğitimcisinin bakış açısıyla katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The war that took place between France and Germany in 1870 was examined by Miralay Mehmed Refik, who served as the Director and Chief Instructor of the Imperial Preparatory School (Mekteb-i İdadi-i Şâhâne) and as an instructor of“Famous Battles and Their Analysis”at the Imperial Military Academy (Mekteb-i Fünûn-ı Harbiye-i Şâhâne). No academic study has been found on Mehmed Refik's work titled Bin Sekiz Yüz Yetmiş Seferinin Münâkaşa ve Muhâkemesi Yâhud Fransa-Almanya Muhârebesi (“The Discussion and Evaluation of the 1870 Campaign or the Franco-German War”). In this work, the content and course of the Franco-German War, as well as the political transformations that occurred in the states involved as a result of the conflict, are examined. The aim of the present study is to translate the aforementioned book from Ottoman Turkish into modern Turkish and to provide an analytical evaluation. In doing so, it seeks to contribute to the existing scholarship by presenting the perspective of an Ottoman officer and educator.