Koruma tedbirleri nedeniyle tazminat
Compensation due to protective measures
- Tez No: 1009141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN KÖPRÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Ceza muhakemesi sürecinde uygulanan koruma tedbirleri, kamu düzeninin sağlanması, delillerin toplanması ve şüpheli veya sanığın yargılamadan kaçmasının önlenmesi gibi amaçlarla öngörülmüş olup, doğaları gereği bireylerin temel hak ve özgürlüklerine doğrudan müdahale niteliği taşımaktadır. Ancak bu tedbirlerin, kanunda öngörülen şartlara aykırı biçimde veya hukuki temeli ortadan kalktıktan sonra sürdürülmesi, kişi bakımından haksız bir mağduriyet doğurabilmektedir. Bu kapsamda, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 141 ve devamı maddelerinde, haksız veya hukuka aykırı koruma tedbirleri nedeniyle zarar gören kişilere maddi ve manevi tazminat talep etme hakkı tanınmıştır. Çalışmada, koruma tedbirleri nedeniyle açılan tazminat davalarının hukuki niteliği, şartları, zarar kavramının kapsamı ile tazminatın hesaplanmasına ilişkin esaslar incelenmiştir. Ayrıca Yargıtay kararları ışığında uygulamada karşılaşılan sorunlar, tazminat miktarlarının belirlenmesinde dikkate alınan ölçütler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, mevcut düzenlemenin mağduriyetlerin giderilmesi açısından önemli bir güvence oluşturmakla birlikte, tazminat miktarlarının belirlenmesinde yeknesak bir uygulamanın henüz sağlanamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Protective measures applied during the criminal procedure are intended to ensure public order, facilitate the collection of evidence, and prevent the suspect or accused from evading trial. By their very nature, however, these measures constitute a direct interference with individuals' fundamental rights and freedoms. Nevertheless, the continuation of such measures in violation of the conditions stipulated by law or after their legal basis has ceased can result in unjust harm to the individual. In this context, Articles 141 and following of the Criminal Procedure Code No. 5271 grant individuals the right to claim material and moral compensation for damages arising from unjust or unlawful protective measures. This study examines the legal nature of compensation claims arising from protective measures, the conditions for such claims, the scope of damages, and the principles for calculating compensation. Furthermore, in light of Supreme Court decisions, the study evaluates practical issues encountered in application and the criteria considered in determining compensation amounts. The findings indicate that, while the current regulation provides a significant safeguard for redressing grievances, a uniform practice in determining compensation amounts has not yet been fully established.