İnfrapatellar Fat Pad Dokusundan Elde Edilen Şartlandırılmış Medyumun Sıçanlarda Aşil Tendonu İyileşmesi Üzerindeki Etkisi (Deneysel Hayvan Modeli)
İnfrapatellar Yağ Yastığı Dokusundan Elde Edilen Şartlandırılmış Medyumun Sıçanlarda Aşil Tendonu İyileşmesi Üzerindeki Etkisi (Deneysel Hayvan Modeli)
- Tez No: 1009153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Aşil tendon yaralanmaları, tendonun yüksek mekanik yüke maruz kalması ve sınırlı iyileşme kapasitesi nedeniyle ortopedik cerrahide önemli bir klinik problem oluşturmaktadır. Cerrahi onarım ile tendon devamlılığı sağlanabilse de, iyileşen dokunun histolojik organizasyonu ve biyomekanik dayanımı her zaman normal tendon özelliklerine ulaşamamaktadır. Bu nedenle tendon onarımında biyolojik iyileşmeyi destekleyebilecek hücresiz rejeneratif yaklaşımlar giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, infrapatellar yağ yastığı kaynaklı şartlandırılmış medyumun (ŞM) emilebilir mesh aracılığıyla lokal uygulanmasının, deneysel Aşil tendon yaralanma modelinde histolojik ve biyomekanik iyileşme üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Achilles tendon injuries represent a significant clinical problem in orthopaedic surgery due to the high mechanical loads to which the tendon is exposed and its limited healing capacity. Although surgical repair can restore tendon continuity, the histological organization and biomechanical strength of the healed tissue may not always reach the characteristics of normal tendon. Therefore, cell-free regenerative approaches that may support biological healing in tendon repair have gained increasing importance. This study aimed to evaluate the effects of local application of infrapatellar fat pad-derived conditioned medium (CM) via an absorbable mesh on histological and biomechanical healing in an experimental Achilles tendon injury model.