Otomotiv sektörüne yönelik büyük ve kompleks geometrili parçaların üretimine uygun portatif hidroforming pres imalatı ve gerekli olan hidrolik-elektronik kontrol sistemlerinin geliştirilmesi
Manufacturing of portable hydroforming presses suitable for the production of large and complex geometry parts for the automotive industry and development of the necessary hydraulic-electronic control systems
  1. Tez No: 1009157
  2. Yazar: CEM GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL KÜLEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüz imalat sektöründe bazı sac parçaların yapı ve tasarımları gereği üretimleri çok zordur. Bu zorlukların başlıca sebepleri parçaların kompleks geometrileri ve şekillendirebilirlik yöntemlerinin kısıtlı olmasıdır. Mevcut alışılmış üretim şekilleri ile bu tip parçaların üretilebilirliği için yüksek operasyon süreleri, yüksek maliyetli kalıp ve makine yatırımları gerekmektedir. Hatta bazı ürünler bu yöntemler kullanılsa dahi istenilen kalite ve toleranslarda üretilememektedir. Bu problemlerin çözümünü sağlayan Dünya'da son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan Hidroforming yöntemidir. Bu yöntem sac şekillendirme tekniklerinden olan derin çekme imalat yöntemi maliyetlerini en aza indirgeyen tekniktir. Ayrıca derin çekme yöntemleri ile dahi üretilemeyen ürünlerin üretilebilirliğini de sağlamaktadır. Hidroforming presinin üretiminin ülkemizde başarılması ve bu makinenin hidrolik ve elektronik kontrol sistemlerinin ülkemiz sınırları içerisinde geliştirilmesi amaçlanarak prototip makine üretimi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen makine ile deneme üretimleri yapılmış, daha sonra hedeflenen bir otomotiv parçasının numune üretimi gerçekleştirilmiştir. Aynı numune alternatif yöntem olan derin çekme ile de üretilmiş ve numuneler arası sertlik, mikroyapı, et kalınlığı kıyaslamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's manufacturing sector, some sheet metal parts are very difficult to produce due to their structure and design. The main reasons for these difficulties are the complex geometries of the parts and the limited formability methods. With the current conventional production methods, high operation times, high-cost mold and machine investments are required for the production of such parts. In fact, some products cannot be produced in the desired quality and tolerances even when these methods are used. The solution to these problems is the Hydroforming method, which has become widespread in the world in recent years. This method is a technique that minimizes the costs of the deep drawing manufacturing method, which is one of the sheet metal forming techniques. It also provides the production of products that cannot be produced even with deep drawing methods. In order to achieve the production of the hydroforming press in our country and to develop the hydraulic and electronic control systems of this machine within the borders of our country, a prototype machine production was carried out. Trial productions were made with the developed machine, and then a sample production of a targeted automotive part was carried out. The same sample was also produced with the alternative method, deep drawing, and comparisons were made between the samples in terms of hardness, microstructure and wall thickness