Pes planuslu bireylerde kısa ayak egzersizlerine ek uygulanan temel beden farkındalığı terapisinin etkinliği
The effectiveness of basic body awareness therapy in addition to short foot exercises in individuals with pes planus
- Tez No: 1009182
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ANAFOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kısa ayak egzersizlerine (KAE) ek olarak uygulanan Temel Beden Farkındalığı Terapisi'nin (TBFT) pes planuslu bireylerde naviküler düşme, denge, eklem pozisyon duyusu, hafif dokunma duyusu, yürüyüş, ayak fonksiyonu ve beden farkındalığı üzerindeki etkilerini incelemektir. Kırk katılımcı randomize olarak TBFT grubu (KAE + TBFT) ve kontrol grubu (sadece KAE) olmak üzere ikiye ayrıldı. Müdahaleler 8 hafta boyunca haftada iki gün fizyoterapist eşliğinde uygulandı. Ayrıca katılımcıların haftanın diğer 5 gününde KAE'yi ev egzersizi olarak sürdürmeleri istendi. Değerlendirmeler; Naviküler Düşme Testi, Y Denge Testi, Flamingo Denge Testi, dijital gonyometre ile eklem pozisyon duyusu ölçümü, Semmes-Weinstein monofilamanları, 10 metre Yürüme Testi, Ayak Fonksiyon İndeksi ve Vücut Farkındalığı Anketi kullanılarak üç zaman noktasında (müdahale öncesinde, 8 haftalık müdahale sonrasında ve 8 hafta takip süresinden sonra) gerçekleştirildi. Çalışma sonuçlarına göre her iki grupta da naviküler düşme değerlerinde zaman içinde anlamlı azalma görüldü (p<0,001). Anterior (p=0,006) ve posterolateral (p<0,001) dinamik denge parametrelerinde her iki grupta da iyileşme gözlendi. Statik denge (p=0,018), eklem pozisyon duyusu (aktif p=0,022; pasif p=0,009), medial orta ayak bölgesinde hafif dokunma duyusu (p<0,001) ve beden farkındalığında (p<0,001) ise anlamlı gelişim yalnızca TBFT grubunda saptandı. Yürüme hızı açısından her iki grupta da zaman içinde anlamlı artış bulunmadı. Müdahale sonrası TBFT grubunun ayak fonksiyonu toplam skor ve ağrı alt boyutunda kontrol grubuna göre daha düşük değerlere sahip olduğu belirlendi (p<0,05). Ayrıca tüm parametrelerde grup×zaman etkileşiminin anlamlı olduğu bulundu (p<0,001). Böylece müdahalenin zaman içindeki etkisinin gruplar arasında farklılaştığı görüldü. Sonuç olarak, düzenli ve gözlem altında yapılan KAE'nin pes planuslu bireylerde ark morfolojisi ve bazı fonksiyonel parametreler üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu görülmüştür. Kısa ayak egzersizlerine ek olarak uygulanan TBFT ise özellikle statik denge, eklem pozisyon duyusu, plantar duyu ve beden farkındalığı üzerinde ek katkılar sağlayabilir. Bu bulgular, pes planus rehabilitasyonunda sensörimotor kontrol ve hareket farkındalığını içeren bütüncül fizyoterapi yaklaşımlarının önemli olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of Basic Body Awareness Therapy (BBAT) applied in addition to short foot exercises (SFE) on navicular drop, balance, joint position sense, light touch sensation, gait, foot function, and body awareness in individuals with pes planus. Forty participants were randomly divided into two groups: a BBAT group (SFE+BBAT) and a control group (SFE only). Interventions were administered twice a week for 8 weeks under the supervision of a physiotherapist. Participants also continued SFE as a home exercise program on the other 5 days of the week. Evaluations were conducted using the Navicular Drop Test, Y Balance Test, Flamingo Balance Test, joint position sense measurement with a digital goniometer, Semmes–Weinstein monofilaments, 10-Meter Walk Test, Foot Function Index, and Body Awareness Questionnaire at three time points: before the intervention, after the 8-week intervention, and after an 8-week follow-up period. According to the study results, a significant decrease in navicular drop values was observed over time in both groups (p<0,001). Improvements were observed in both groups in the anterior (p=0,006) and posterolateral (p<0,001) directions of dynamic balance. Significant improvement in static balance (p=0,018), joint position sense (active p=0,022; passive p=0,009), light touch sensation in the medial midfoot region (p<0,001), and body awareness (p<0,001) was only detected in the BBAT group. No significant change was observed in gait speed in either group over time. In terms of foot function, the BBAT group had lower total scores and pain subscale scores than the control group after the intervention (p<0,05). Furthermore, the group×time interaction was found to be significant for all parameters (p<0,001), indicating that the effect of the intervention differed between groups over time. In conclusion, regular and supervised SFE have been shown to have positive effects on arch morphology and certain functional parameters in individuals with pes planus. BBAT applied in addition to SFE may provide additional benefits, particularly in terms of static balance, joint position sense, plantar sensation, and body awareness. These findings suggest that holistic physical therapy approaches incorporating sensorimotor control and movement awareness may be important in pes planus rehabilitation.