Şâfiî mezhebinde Irak ve Horasan ekolleri
The Iraqi and Khurasani schools within the Shafi'i madhhab
- Tez No: 1009205
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması İmâm Şâfiî'nin vefatından sonra mezhebinin geçirmiş olduğu iç ekolleşme olgusunu tarihî veriler ile fıkhî aktarımlar çerçevesinde incelemektedir. İmâm Şâfiî'nin ilk nesil öğrencileri ile beraber mezhep kurumsallaşma sürecini devam ettirmiş ve birçok öğrenci yetişerek farklı bölgelere mezhebin taşınmasını sağlamıştır. Ancak farklı bölgelere giden bu öğrenciler zamanla bölgesel ilmî ekollerin oluşmasını sağlamışlardır. Bu ekolleşmeler temelde Irak ve Horasan olmak üzere iki ilmî kanal üzerinden varlığını sürdürmüştür. Irak'ta Ebû Hâmid el-İsferâyînî, Horasan'da ise Kaffâl el-Mervezî klasik literatürde“tarîk”olarak ifade edilen bu ekolleşmeyi zirveye taşımışlardır. Her biri kendi bölgesindeki Şâfiî ekolünün reisi/şeyhi olan bu âlimlerin faaliyetleri ile mezheb farklı bir evreye geçmiştir. Bu iki âlimlerin faaliyeti ile başlayan ayıklama dönemi mezhep içerisinde uzun bir süre devam etmiş ve Râfiî ile Nevevî'nin faaliyetleri ile kemale ulaşmıştır. Tez çalışmasında İmâm Şâfiî'nin öğrencilerinden başlayıp Irak ve Horasan ekollerinin reislerinin yaşadığı döneme kadarki süreç hem tarihsel hem de ilmî gelişim açısından araştırılmıştır. Bu süreç oluşum, gelişim ve ayıklanma olmak üzere üç evre üzerinden ortaya konulmuştur. Oluşum döneminde ekollerin temelini atan rivayet ve görüşlerin aktarılması, gelişim döneminde mezhebin İbn Sürec ve öğrencileri ile güçlü bir savunma hattına geçişi ve mezhebin farklı açılardan dönüşümü, ayıklanma döneminde ise İmam Şâfiî ile ashabının görüşlerinin tespiti, delillendirilmesi, tahrîci ve tefrî'i gibi fıkhî faaliyetler üzerinden üstlendiği rol ortaya konulmuştur. Her bir ekol zikredilen üç evre üzerinden incelenerek mezhebin dinamikliği ve ekollerin birbirlerine olan etkileri araştırılmıştır. Tarîk kavramı etrafında yürütlen bu çalışmada kavramın salt bir ihtilaf aktarımı olmadığı, aynı zamanda ihtilafın yorumlanması, delillendirilmesi, temellendirilmesi ve yeni hüküm inşâ etmesi gibi birçok fonksiyonu ifade eden mezhep içi istidlâl biçimi olduğu da ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the phenomenon of internal schooling within the Shafi'i madhhab following the death of Imam al-Shafi'i, within the framework of historical data and juristic transmissions. The institutionalization process of the madhhab continued through Imam al-Shafi'i's first-generation students, who facilitated the spread of the school to various regions by training numerous scholars. Over time, these students established regional scholarly schools in their respective locations. This schooling process persisted primarily through two scholarly channels: Iraq and Khorasan. Abu Hamid al-Isfarayini in Iraq and Qaffal al-Marwazi in Khorasan brought this schooling—referred to in classical literature as“tariq”to its zenith. With the activities of these scholars, each serving as the head (shaykh) of the Shafi'i school in their region, the madhhab transitioned into a new phase. The period of refinement (al-tanqih) initiated by these two scholars continued within the school for a long time and reached its maturity through the works of al-Rafi'i and al-Nawawi. In this study, the process starting from the students of Imam al-Shafi'i until the period of the heads of the Iraqi and Khorasan schools is investigated in terms of both historical and scholarly development. This process is presented through three phases: formation, development, and refinement. The study reveals the transmission of narrations and opinions that laid the foundation of the schools during the formation period; the transition of the madhhab into a strong defensive line and its transformation from various perspectives under Ibn Surayj and his students during the development period; and the role undertaken during the refinement period through juristic activities such as the identification, substantiation, derivation (takhrij), and branch-deduction (tafri') of the views of Imam al-Shafi'i and his companions. Each school is examined through these three stages, investigating the dynamism of the madhhab and the mutual influences of the schools. Conducted around the concept of“tariq,”this study demonstrates that this term does not merely signify a transmission of legal disagreement (ikhtilaf), but also represents a form of intra-school reasoning (istidlal) that encompasses various functions such as interpreting, evidencing, and grounding disagreements, as well as constructing new legal rulings.