Ebü'l-Hasen İbnü'l-Mehâmilî'nin fıkıhçılığı (Lübâb Ve Mukni' özelinde)
Abu'l-Hasan İbn al-Mahamili's fiqh (with special reference to al-Lubab and al-Mukni')
  1. Tez No: 1011306
  2. Yazar: YAHYA SARIBULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HARUN KIYLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bir mezhebin teşekkülü, yayılması ve toplum hayatında kökleşmesinde, mezhep imamları kadar onları takip eden fakihlerin ilmî katkıları da önemli rol oynamaktadır. Şâfiî fakihlerinden İbnü'l-Mehâmilî de bu isimlerden biridir. Hicrî 368/978 yılında Bağdat'ta doğan İbnü'l-Mehâmilî, burada yetişmiş ve 415/1024 yılında yine Bağdat'ta vefât etmiştir. Kendisi, Irak bölgesinin seçkin Şâfiî fakihleri arasında kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Şâfiî mezhebinde önemli bir yeri olan İbnü'l-Mehâmilî'yi ve onun fıkıhçılığını kendi eserleri üzerinden incelemeyi hedefledik. Araştırma neticesinde kendisine nispet edilen on iki fıkıh eserine ulaştık; ancak bunların büyük kısmının günümüze tam olarak ulaşmadığını tespit ettik. Müellifin eksiksiz şekilde günümüze ulaşan en meşhur eserleri el-Lübâb ve el-Mukniʿ olduğundan, çalışmamızda onun fıkıh anlayışını bu iki eser çerçevesinde ele aldık. İbnü'l-Mehâmilî'nin Şâfiî mezhebinde Ashâbü'l-Vücûh arasında yer aldığı rivayet edilmiş, ayrıca ilm-i hilâf alanında da anılmıştır. Çalışmada öncelikle müellifin yaşadığı dönem, hayatı, hocaları, öğrencileri ve eserlerini ele aldık. Ardından onun el Lübâb ve el-Mukniʿ adlı eserlerinde yer alan bazı fıkhî görüşlerini değerlendirip bu eserleri etraflıca tanıttık. Netice itibarıyla İbnü'l-Mehâmilî'nin anılan eserleri bağlamında Şâfiî fıkhındaki konumunu ve ilmî katkılarını, akademik bir bakışla ele alarak müellifi ve eserlerini daha kapsamlı bir şekilde tanıtmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the formation, spread and establishment of a school of thought within society, the scholarly contributions of the jurists who followed the imams of that school played just as significant a role as those of the imams themselves. Ibn al-Mahâmilî is one such jurist from the Shafi'i school. Born in Baghdad in 368/978, Ibn al-Mahâmilî was educated there and passed away in the same city in 415/1024. He is regarded as one of the distinguished Shâfi'iî jurists of the Iraq region. In this study, we aimed to examine Ibn al-Mahâmilî, who holds an important place in the Shâfi'î school, and his jurisprudence through his own works. As a result of our research, we identified twelve works of jurisprudence attributed to him; however, we found that the majority of these have not survived in their entirety to the present day. Since the author's most famous works to have survived intact to the present day are al-Lubab and al-Mukni', we have addressed his understanding of fiqh within the framework of these two works in our study. It has been reported that Ibn al-Mahâmilî was counted among the Ashâb al Wujūh within the Shâfi'î school of jurisprudence; he is also noted for his expertise in the science of legal differences. In this study, we first examined the period in which the author lived, his life, his teachers, his students and his works. We then evaluated some of his fiqh opinions found in his works al-Lubab and al-Mukni' and provided a comprehensive introduction to these works. In conclusion, by examining Ibn al Mahâmilî's position within Shâfi'î fiqh and his scholarly contributions in the context of his aforementioned works from an academic perspective, we have endeavoured to present the author and his works in a more comprehensive manner.