Denetim komitesi yapısının entegre raporlama üzerindeki etkisi: BİST banka sektörü üzerine bir uygulama
The impact of the audit committee structure on integrated reporting: An application on the BIST banka sector
  1. Tez No: 1009227
  2. Yazar: KADİR KISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda, sadece finansal performans değil; çevresel, sosyal ve yönetişimsel faktörleri de kapsayan bir kurumsal raporlama anlayışı ön plana çıkmıştır. Entegre raporlar, işletmenin finansal ve finansal olmayan faaliyetlerinin birlikte değerlendirilmesine olanak sağlayarak, paydaşlara daha kapsamlı bilgi sunmayı hedefler. Bu yaklaşımın etkin şekilde uygulanabilmesi, kurumsal bir şekilde yönetilmeleri dolayısıyla da yönetim kurulu ve denetim komitelerinin yapısı, etkinliği ve yetkinliğiyle de yakından ilişkilidir. Bankacılık sektörünün hem düzenleyici otoritelerce sıkı şekilde denetleniyor olması hem de bilgi açıklama yükümlülüklerinin yüksekliği nedeniyle, denetim komitelerinin entegre raporlama üzerindeki etkisinin daha net gözlemlenebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul'da işlem gören bankaların denetim komitelerinin yapısal özelliklerinin entegre raporlama üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, denetim komitelerinin entegre raporlama süreçlerindeki işlevselliğini derinlemesine inceleyerek, bu komitelerin kurumsal yönetim bağlamında nasıl bir rol oynadığını anlamaya katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmada, BİST banka sektöründe yer alan 12 bankanın 2016-2024 yılları arasında 9 yılda yayımladığı 108 rapor üzerinden veriler derlenmiş ve bu veriler panel veri analizi yöntemleriyle test edilmiştir. Analiz aşamasında panel lojistik regresyon tekniğinden yararlanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda denetim komitesi üyelerinin finansal uzmanlığı gibi özelliklerinin entegre raporlama üzerinde istatistiksel olarak bir etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir. Entegre raporlama üzerinde bankaların denetim komitesinin toplantı sıklığı ve kadın üye sayısının etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, a corporate reporting approach that encompasses not only financial performance but also environmental, social, and governance factors has gained prominence. Integrated reports aim to provide stakeholders with more comprehensive information by enabling a joint assessment of a company's financial and non-financial activities. The effective implementation of this approach is closely linked to the structure, effectiveness, and competence of the board of directors and audit committees, due to their institutional governance. Given the banking sector's strict oversight by regulatory authorities and the high level of disclosure obligations, it is believed that the impact of audit committees on integrated reporting will be more clearly observed. The purpose of this study is to examine the impact of the structural characteristics of audit committees of banks listed on the Borsa Istanbul on integrated reporting. By deeply examining the functionality of audit committees in integrated reporting processes, the research aims to contribute to understanding the role these committees play in the context of corporate governance. This study compiled data from 108 reports published by 12 banks in the BIST banking sector over nine years, between 2016 and 2024, and tested these data using panel data analysis methods. Panel logistic regression was used in the analysis. The analysis determined that audit committee members' characteristics, such as their financial expertise, had no statistically significant impact on integrated reporting. Integrated reporting was determined to be influenced by the frequency of bank audit committee meetings and the number of female members.