Prematürelere sağlanan güvenli uyku ortamının stres düzeyi, uyku kalitesi ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of safe sleep environment provided to premature infants on stress level, sleep quality and life findings
- Tez No: 1009279
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hemşirelik, Child Health and Diseases, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma; preterm yenidoğanlara sağlanan güvenli uyku ortamının stres düzeyi, uyku kalitesi ve yaşam bulguları üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel araştırmanın örneklemini Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi¬'nde doğan pretermler (n:52) oluşturmuştur. Kontrol ve Güvenli uyku grubuna 13' ü kız, 13' ü erkek olmak üzere 26 preterm dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde“Prematüre Bebeklerin Tanıtıcı Özellikleri ve Fizyolojik Ölçüm Sonuçları Değerlendirme Formu”,“Yenidoğan Stres Ölçeği”ve“Genişletilmiş BISQ Bebek Kısa Uyku Anketi”kullanılmıştır. Yenidoğanların tanıtıcı özellikleri sayı, yüzde ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerle; kategorik verilerin gruplar arası karşılaştırması ki kare analizi ile; sürekli verilerin gruplar arası karşılaştırmasında bağımsız gruplarda t testi ile değerlendirilmiştir. Değişkenlerin grup içi karşılaştırması tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ile yapılmıştır. Tanıtıcı özellikler açısından gruplar arası anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). Çalışma sonucunda, yenidoğanların uyuma süreleri açısından gruplar arası anlamlı farklılık belirlenmiştir (p=0,034). Güvenli uyku grubunda tüm ölçümlerin ikili kıyaslamaları arasında anlamlı farklılık olduğu, yenidoğanların stres puan ortalamalarının zaman içerisinde anlamlı düzeyde azaldığı saptanmıştır (p<0,05). Güvenli uyku ortamı oluşturmanın yaşam bulguları açısından gruplar arası anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Güvenli uyku ortamının preterm yenidoğanın uykuya geçişini kolaylaştırdığı ve periyodik uyku sürelerinin daha uzun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of a safe sleep environment provided to preterm newborns on stress levels, sleep quality, and vital signs. The sample of this randomized controlled experimental study consisted of preterm infants born at Mersin City Training and Research Hospital (n: 52). Twenty-six preterms, 13 girls and 13 boys, were included in the control and safe sleep groups. The“Descriptive Characteristics of Premature Infants and Physiological Measurement Results Assessment Form,”the“Neonatal Stress Scale,”and the“Extended BISQ Infant Short Sleep Questionnaire”were used to obtain the research data. Descriptive characteristics of the newborns were assessed using descriptive statistics such as number, percentage, and standard deviation; categorical data were compared between groups using chi-square analysis; and continuous data were compared between groups using the independent samples t-test. Within-group comparisons of variables were made using repeated measures analysis of variance. No significant differences were found between the groups in terms of descriptive characteristics (p>0.05). The study revealed a significant difference between the groups in terms of newborn sleep duration (p=0.034). In the safe sleep group, significant differences were found between pairwise comparisons of all measurements, and the newborns' mean stress scores decreased significantly over time (p<0.05). Creating a safe sleep environment resulted in no significant difference between the groups in terms of vital signs (p>0.05). It was concluded that a safe sleep environment facilitated preterm newborns' transition to sleep and resulted in longer periodic sleep periods.