Türk kamu personel sisteminde hâkimlik ve savcılık mesleğinin yeri üzerine bir araştırma
A study on the place of the profession of judge and prosecutor in the Turkish public personnel system
- Tez No: 1009327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TURAN, DOÇ. DR. ZÜLKİF DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kamu personel sistemi içerisinde hâkimlik ve savcılık mesleğinin konumunu, yargı bağımsızlığı ve mesleki güvenceler bağlamında incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, hâkim ve savcıların hukuki statü sü nü n, gö rev güvencelerinin ve personel politikalarının yargı bağımsızlığı ü zerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu çerçevede, yargı mensuplarının kamu personel sistemi içindeki ö zgü n konumu, diğer kamu gö revlilerinden ayrılan yö nleriyle ele alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma yö ntemi benimsenmiş; dokü man incelemesi tekniği kullanılarak anayasal dü zenlemeler, kanunlar, ikincil mevzuat, yargı reform belgeleri ve ilgili literatü r analiz edilmiştir. Tarihsel ve betimsel analiz yoluyla hâkimlik ve savcılık mesleğinin Roma Hukuku'ndan gü nü mü ze uzanan gelişim sü reci değerlendirilmiş; ö zellikle Cumhuriyet dö neminde gerçekleştirilen anayasal değişikliklerin ve yargı reformlarının meslek yapısı ü zerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada ayrıca yargı bağımsızlığı kavramı, Hâkimler ve Savcılar Kurulu'nun yapısı ve işleyişi bağlamında ele alınmış; hâkim ve savcıların bağımsızlık, tarafsızlık, ö zlü k hakları ve sosyal güvenceleri analiz edilmiştir. Gü ncel personel politikaları çerçevesinde hâkim ve savcı yardımcılığı sistemi, mesleğe kabul, atama ve yü kselme sü reçleri ile iş yü kü nü azaltmaya yö nelik alternatif uyuşmazlık çö zü m yö ntemleri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, hâkimlik ve savcılık mesleğinin kurumsal yapısının gü çlendirilmesinin, mesleki güvencelerin artırılmasının ve personel politikalarının yargı bağımsızlığını destekleyecek şekilde yeniden yapılandırılmasının, yargı sisteminin etkinliği ve demokratik hukuk devleti ilkesi açısından kritik ö neme sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the position of the profession of judges and prosecutors within the public personnel system in the context of judicial independence and professional guarantees. The main objective of the study is to reveal the effects of the legal status, tenure security, and personnel policies of judges and prosecutors on judicial independence. Within this framework, the distinctive position of members of the judiciary within the public personnel system is analyzed by emphasizing the aspects that differentiate them from other public oficials. The study adopts a qualitative research approach. Document analysis is employed as the primary data collection technique, through which constitutional provisions, statutory regulations, secondary legislation, judicial reform documents, and relevant academic literature are systematically analyzed. Using historical and descriptive analysis, the development of the profession of judges and prosecutors from Roman Law to the present is examined, with particular attention given to the impact of constitutional amendments and judicial reforms during the Republican period on the structure of the profession. Furthermore, the concept of judicial independence is analyzed in relation to the structure and functioning of the Council of Judges and Prosecutors. In this context, the independence, impartiality, personal rights, and social security guarantees of judges and prosecutors are evaluated. Contemporary personnel policies are also examined, including the system of assistant judges and prosecutors, recruitment into the profession, appointment and promotion procedures, as well as alternative dispute resolution mechanisms aimed at reducing judicial workload. The study concludes that strengthening the institutional structure of the profession of judges and prosecutors, enhancing professional guarantees, and restructuring personnel policies in a manner that supports judicial independence are of critical importance for the effectiveness of the judicial system and the principle of the democratic rule of law.