Okul sporlarına katılan lise öğrencilerinin liderlik özellikleri ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Diyarbakır örneği
Investigation of the relationship between leadership characteristics and emotional intelligence levels of high school students participating in school sports: The case of Diyarbakır
- Tez No: 1009328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ile liderlik yönelimleri arasındaki ilişkiyi ve bu ilişki üzerinde cinsiyet, sınıf seviyesi, okul türü ve gelir düzeyi gibi sosyo-demografik değişkenlerin etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Türkiye'deki çeşitli liselerde okul sporlarına aktif olarak katılan öğrenciler üzerinde betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen 133 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak duygusal zeka ve liderlik yönelim ölçekleri kullanılmış, verilerin analizi SPSS 22.0 yazılımı ile yapılmıştır. Bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve Mann-Whitney U testi gibi istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçları, cinsiyet, sınıf seviyesi, okul türü ve gelir düzeyinin duygusal zeka ve liderlik yönelimleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermiştir. Erkek öğrencilerin“Duyguları Düzenleme”boyutunda daha yüksek puan aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, duygusal zeka boyutlarının liderlik tarzlarıyla güçlü bir ilişki gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç: Araştırma, duygusal zekanın liderlik becerilerini önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Liderlik yeteneklerini geliştirmek için eğitim programlarında duygusal zeka eğitimine daha fazla önem verilmelidir. Ayrıca, sosyo-demografik faktörlerin bu beceriler üzerindeki etkisi sınırlıdır. Bu sonuçlar, eğitimcilerin ve politika yapıcıların liderlik ve duygusal zeka gelişimi için stratejiler oluşturmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to examine the relationship between high school students' emotional intelligence levels and leadership orientations and the effects of socio-demographic variables such as gender, grade level, school type and income level on this relationship. Materials and Methods: In this study, descriptive and relational survey model was used on students actively participating in school sports in various high schools in Turkey. The study was conducted on 133 students determined by convenience sampling method. Emotional intelligence and leadership orientation scales were used as data collection tools and the data were analyzed with SPSS 22.0 software. Statistical analysis methods such as independent sample t-test, ANOVA and Mann-Whitney U test were used. Results: The results of the study showed that gender, grade level, school type and income level had no significant effect on emotional intelligence and leadership orientations. It was found that male students scored higher in the“Regulating Emotions”dimension. In addition, it was determined that emotional intelligence dimensions showed a strong relationship with leadership styles. Conclusion: The research has shown that emotional intelligence significantly affects leadership skills. Emotional intelligence training should be given more importance in educational programs to improve leadership skills. Moreover, the influence of socio-demographic factors on these skills is limited. These results can help to create strategies for leadership and emotional intelligence development.