Aile sağlığı merkezlerindeki sağlık çalışanlarının iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin değerlendirilmesi: Van ili örneği
  1. Tez No: 1009352
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Van ilindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık personelinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini belirlemek, bu düzeylerin sosyodemografik ve mesleki değişkenlere göre farklılıklarını incelemek ve iş doyumu ile tükenmişlik arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki araştırma, 01 Ekim 2025–30 Ocak 2026 tarihleri arasında 151 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Veriler sosyodemografik bilgi formu, Minnesota İş Doyumu Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Envanteri ile toplanmış, analizlerde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon ve hiyerarşik doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Katılımcıların iş doyumu düzeyinin orta, tükenmişlik düzeyinin ise görece yüksek olduğu saptanmıştır. İş doyumu ile tükenmişlik arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca tükenmişlik düzeyinin iş doyumunun anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve iş doyumundaki varyansın önemli bir kısmını açıkladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, aile sağlığı merkezi çalışanlarında tükenmişlik arttıkça iş doyumu azalmakta olup, tükenmişliği azaltmaya yönelik kurumsal düzenlemelerin iş doyumunu artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the job satisfaction and burnout levels of healthcare personnel working in family health centers in Van province, to examine differences according to sociodemographic and professional variables, and to evaluate the relationship between job satisfaction and burnout. This descriptive and cross-sectional study was carried out between October 1, 2025, and January 30, 2026, with 151 healthcare workers. Data were collected using a sociodemographic information form, the Minnesota Satisfaction Questionnaire, and the Maslach Burnout Inventory, and analyzed using independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation, and hierarchical linear regression analyses. The results indicated that job satisfaction levels were moderate, while burnout levels were relatively high. A moderate, negative, and statistically significant relationship was found between job satisfaction and burnout, and burnout was identified as a significant predictor of job satisfaction, explaining a substantial proportion of its variance. In conclusion, as burnout increases, job satisfaction decreases among family health center employees, suggesting that institutional interventions aimed at reducing burnout may contribute to improving job satisfaction.