The impact of job satisfaction on the effectiveness of public health centers in Baghdad
Bağdat halk sağlığı merkezlerinin etkinliğine iş memnuniyetinin etkisi
- Tez No: 743109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜREL TEKELİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMEER SULEİMAN ALJAMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın amacı, iş tatmininin Bağdat'taki halk sağlığı merkezlerinin etkinliği üzerindeki etkisini çeşitli demografik değişkenlere göre belirlemektir. Araştırmanın örneklemi Bağdat'ta çalışan halk sağlığı merkezleri olup, anket veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Örneklem rastgele seçilen 200 çalışana ulaştı. Çalışmanın sonuçları, Bağdat'taki halk sağlığı merkezlerinde çalışanların iş tatmin düzeyinin orta düzeyde olduğunu, halk sağlığı merkezlerinin etkinliğinin de orta düzeyde olduğunu göstermiştir. Diğer bir bulgu, iş tatmininin Bağdat'taki halk sağlığı merkezlerinin etkinliği üzerinde bir etkisi olduğu, ayrıca Bağdat'taki halk sağlığı merkezlerinde Düzey (α≤ 0.05) olduğunda iş tatmini üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. cinsiyet, yaş, iş unvanı ve iş deneyimi değişkenleri. Eğitimde yeterlilik değişkenine göre ve lisansüstü eğitim kampanyası lehine farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar ayrıca yaş, eğitim niteliği, iş unvanı ve iş deneyimi değişkenlerine göre Bağdat'taki halk sağlığı merkezlerinin etkinliği üzerinde düzeyde (α≤ 0.05) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Cinsiyet değişkenine göre farklılıkların olduğu ve erkeklerin kadınlardan daha çok tercih edildiği ortaya çıkmıştır. Çalışma sonuçları, Bağdat'taki halk sağlığı merkezlerinde çalışanlar arasında iş tatmin düzeyini artırmak için bazı öneriler sunmakta ve bunlar şunlardır: çalışanların maaşlarının iyileştirilmesi, uygun maddi ve manevi teşviklerin sağlanması, çalışanların ödüllendirilmesi ve çabalarının takdir edilmesi, işi yapmak. çevreyi daha kapsayıcı ve karar verme sürecine çalışanın katılımını sağlamak ve her çalışanın kendi meslek alanında (bilimsel ve pratik olarak) çalıştığı yerleşimi geliştirmek, Son olarak hastalara uygun tedavileri sağlamak için çalışmak, aktif olarak dinlemek şikayet ve buna göre aksiyon almak
Özet (Çeviri)
The purpose of the research was to determine the effect of job satisfaction on the effectiveness of public health centers in Baghdad, according to several demographics variables. The study sample was employee's public health centers in Baghdad, while the questionnaire was utilized as a tool for data collection. The sample reached 200 employees, who were chosen randomly. The results of the study indicated that the level of job satisfaction among workers in public health centers in Baghdad was average, as well as the effectiveness of public health centers was. Another finding, there was an effect of job satisfaction on the effectiveness of public health centers in Baghdad, also it turned out that there were no statistically significant differences when Level (α≤ 0.05) on job satisfaction in public health centers in Baghdad according to the variables of gender, age, job title, and job experience. While it was found that there are differences according to the educational qualification variable and in favor of the graduate studies campaign. The results also indicated that there were no statistically significant differences at the level (α≤ 0.05) on the effectiveness of public health centers in Baghdad, according to the variables: age, educational qualification, job title, and job experience. While it turned out that there are differences according to the gender variable and males were favored then females. The study outcomes offers some recommendations to enhance the level of job satisfaction among workers in public health centers in Baghdad and they are as follows: improving employees' salary, providing appropriate material and moral incentives, rewarding employees' and recognizing their efforts, making the work environment more inclusive and engage the employee's in decision-making phase, and enhancing the placement in which each employee work in his/her area of profession (scientifically and practically), And lastly, working to provide appropriate treatments for patients, actively listening to their complaints and take actions accordingly.