Yönetim bilişim sistemleri: İnternet servis sağlayıcılığında abone yönetim sistemi uygulaması
Management information systems subscriber management system for internet service providers
- Tez No: 100938
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ: INTERNET SERVİS SAĞLAYICILIĞINDA ABONE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMASI ÖZET Yeni teknolojilerin sebep olduğu iktisadi ve sosyal değişmeler, günümüzde bilgi toplumu adı verilen yeni bir oluşumu beraberinde getirmiştir. Bilişim ve iletişim teknolojisi alanında yaşanan gelişmeler 20.yüzyılın ikinci yansından itibaren özellikle gelişmiş ülkelerde toplumsal bir dönüşüm gerçekleştirmiştir. Günümüzün küreselleşen dünyasında bu etkiler gelişmekte olan ülkelere de yansımış, hemen her alanda bilgi çağının etkileri hissedilmeye başlamıştır. Yönetim Bilişim Sistemlerinin özellikle son 10 yılda en fazla etkilediği kesim kuşkusuz iş dünyası olmuştur. îş dünyasının artan rekabet ve küreselleşenle karşısında ortaya çıkan taleplerine cevap verebilmek için yazılma ve donanım teknolojileri hızla ilerlemiş, teknolojik ilerlemeler bir çok sektörde dönüştürücü etkiler yaparken bazı sektörlerin ortadan kalkmasına ve yeni sektörlerin oluşmasma neden olmuştur. Yönetim Bilişim Sistemleri yakın zamana kadar genellikle alt kademe ve orta kademe yönetimin rutin işlerinde kolaylık sağlama görevi üstlenirken, günümüzde özellikle hızlı işlemciler, gelişen veri tabam yazılımları ve internet teknolojisi üst yönetimin stratejik kararlan üzerinde önemli bir etki yapmaktadır. Bu çalışmada dünyada ve Türkiye'de hızla gelişmekte olan bir sektörde, İnternet Servis Sağlayıcılığı sektöründe Yönetim Bilişim Sistemi'nin kurulmasına ilişkin bir uygulamaya yer verilmektedir. İnternet Servis Sağlayıcılığı sektöründe binlerce aboneye ait, farklı farklı ürünlerin, abonelerin kullanım alışkanlıklannın, borç ve tahsilatlarının takip edildiğive diğer sistemlerle entegrasyonunun sağlandığı bir bilişim sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Yönetimin ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri istenen kriterlere göre zamanında ve doğru biçimde sunabilecek bir Yönetim Bilişim Sisteminin kurulması rekabetin yoğun olduğu ve müşterinin beklentilerinin hayati olduğu böyle bir sektör için kaçınılamaz bir zorunluluktur. Bu sistemin tasannu elektrik, gaz, su dağıtım şirketleri ile telekom, kablolu tv, vb. gibi çok sayıda abonelerin yönetilmesine ilişkin sistemlere de uygulanması mümkün olabilecektir. Özellikle son yıllarda Türkiye'de bu sektörlerde yaşanan hızlı değişim ve gelişme beraberinde iyi bir Yönetim Bilişim Sistemi ihtiyacım birlikte getirmektedir. Bu çalışmada öncelikle sistem kuramı ve sistem yaklaşımı ayrıntısı ile açıklanmıştır. Daha sonraki bölümde Yönetim Bilişim Sistemlerinin tanımı ve gelişimine değinilmiştir. Dördüncü bölümde İnternet Servis Sağlayıcılığı sektörünün yapısı ve ihtiyaçtan hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölüm uygulama olarak ele alınan İnternet servis sağlayıcılığı sektöründe abone yönetimine ilişkin temel iş akışlarının aynntılı olarak anlatıldığı bölümdür. Altıncı ve yedinci bölümler tasarlanan Abone Yönetim Sistemi'nin genel yaklaşımım ve kavramsal tasarımım içermektedir. Her yönetim bilişim sisteminin temel amacı olan yöneticilere karar almalarında gereksinim duydukları verileri sağlamaya yönelik uygulama sonuçlan sekizinci bölümdeki raporlarla belirtilmiştir. Sonuç bölümünde Yönetim Bilişim Sisteminin genel değerlendirmesi, yapılan uygulamanın özeti ve başka hangi alanlara uygulanabileceğine yönelik açıklamalar yer almaktadır. XI
Özet (Çeviri)
MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS: SUBSCRIBER MANAGEMENT SYSTEM FOR INTERNET SERVICE PROVIDERS SUMMARY Information and Communication technologies caused a radical change in social life during recent years. The impact of Information Agee can be observed in all sectors of business life and social life. Managemoent Information Systems provide the necessary information for executives while making their decisions in a very fast changing enviroment. In this study, a subscription management system for Internet Service Providers is designed and analysed. Internet Service Providers should handle tausend of subscribers, and analyse their neds very fast and using the newest, correct data. This can be enabled only by a good designed and developed Management Information System. In the first chapter System Theory is explained in detail. The second chapter is related with System Approach. In the following chapter Management Information Systems are explained. The forth chaptes include the general structre and processes of an Internet Service Provider. Fifth chapter explains the workflow of a subscriber management system for an ISS. Sixth and seventh chapters are about the general approach and design of subscription management system for an ISS. Management Information System provides to managers in an organisation the neccesary information for decision making. The eighth chapter is about the Xllprovided information (reports) of Subscriber Management System designed in this project. The result chapter summerize MIS in general and gives detailed information about the project. Subscriber Management System designed in this project can be applied to different sectors like: Kable modem Digital TV Utilities Electricty Gas Water Pay TV Leased Line Services Xlll