Adölesanlara uygulanan internet bağımlılığını önleme programının internet bağımlılığı, obezite ve beslenme-egzersiz davranışlarına etkisi
The efect of the internet addiction prevention program aplied to adolescents on internet addiction, obesity and nutrition exercies behaviors
- Tez No: 1009409
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hemşirelik, Halk Sağlığı, Child Health and Diseases, Nursing, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, adölesanlara uygulanan internet bağımlılığı önleme programının internet bağımlılığı, obezite ve beslenme-egzersiz davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma, kontrol gruplu ön test - son test eşleşmemiş grup modelinde, yarı deneysel olarak gerçekleşmiştir. Çalışma örneklemi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilkokullar arasından basit rastgele örneklem yöntemi ile iki ortaokulun 6. ve 7. Sınıfta öğrenim gören girişim grubunda n=92 ve kontrol grubunda n=92 olmak üzere toplamda 184 öğrenci ile yürütülmüştür. Kontrol grubu rutin müfredat eğitim programını takip etmiş, girişim grubuna altı oturumdan oluşan internet bağımlılığını önleme eğitim programı uygulanmıştır. Veriler, Sosyo-Demografik veri toplama formu, Ergenlerde Beslenme ve Davranış Ölçeği, Ergenlerde İnternet Bağımlılık Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler, çok gözlü ki-kare testi, Mc Neamer testi, Cochrane Q testi, tekrarlı ölçümlerde çok yönlü varyans analizi, Bonferroni düzeltmeli eşleştirilmiş t-testi, güç analizi, etki büyüklüğü ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Girişim grubunda yer alan öğrencilerin internet bağımlılığı değerleri ve BKI ortalamaları kontrol grubundaki öğrencilerden düşük olduğu saptanmıştır (p<.05). Girişim ve kontrol grubunda yer alan öğrenciler arasında psikolojik yeme düzeyleri, sağlıklı ve sağlıksız yeme puan ortalamaları ve öğün düzeni puan ortalamaları arasında zamana, gruba ve grup*zaman etkileşimi açısından anlamlı bir farklılık saptanmıştır (p<.05). Girişim programının internet bağımlılığı, BKI üzerine büyük etki büyüklüğüne (0.40) ve güçlü (0.99) bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç: İnternet Bağımlılığını önlemeye yönelik yapılan girişim programının adölesanların internet bağımlılığını azalttığı ve sağlıklı beslenme-egzersiz alt ölçek puan ortalamalarını artış oluşturduğu ve beden kitle indeksi değerlerini azaltmada etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was planned to determine the effect of the internet addiction prevention program applied to adolescent on internet addiction obesity and nutrition-exercise behaviors. Method: This research was conducted quasi-experimentally in a control group pretest-posttest unmatched group model. The study sample was conducted with a simple random sampling method among the primary scholls affiliated with the Izmir Provincial Directore of National Education, with a total of 184 students in the 6 th and 7 th grades of two secondary scholls, n = 92 in the intervention group and n = 92 in the control group. The control group followed the routine curriculum training program, while an internet addiction prevention training program consisting of six sessions was applied to the intervention group. Data were collected with the Socio-Demographic data collection form, Adolescent Nutrition and Behavior Scale, and Adolescent Internet Addiction Scale. Date were evaluated using the multi-well chi-square test, Mc Neamer test, Cochrane Q test, multiple anaysis of variance in repeated measures, paired t-test with Bonferroni correction, power analysis, effect size and regression analysis. Results: It was determined that the internet addiction values and BMI averages of the students in the intervention group were lower than the students in the control group (p < .05). A significant difference was found between the psyhological esting levels, healty and unhealthy eating mean scores, and meal pattern mean score between the students in the intervention and control groups in term of time, group, and group* time interraction (p < .05). The initiative program has been determined a large effect size (0.40) and a strong effect (0.99) on internet addiction and BMI. Conclusion: It was determined that the intervention program to prevent Internet Addiction reduced the internet addiction of adolescents, increased the average score of the healthy nutrition-exercise subscale and was effective in reducing body mass index values.